پربیننده ها

آخرین اخبار

20. اسفند 1396 - 13:59   |   کد مطلب: 299319
کمتر از ده روز به عید نوروز و سال جدید باقی مانده است، به هر طرف که نگاه می کنی رنگ و بوی آمدن سال جدید را می توانی حس کرد.

به گزارش الوند خبر، حرکت آرام ماهی‌های قرمز در تنگ‌های بلورین دستفروشان و مغازه داران قصرشیرینی و هوای لطیف بهاری همراه پوشش سبز دشت ها و ارتفاعات این شهر مرزی، نشان از آمدن نوروزی دیگر در منطقه دارد.

 یکی از نمادهایی که در آستانه نوروز آمدن سال جدید را خبر می دهد، ماهی قرمز شب عید است که قبل از هر چیزی این روزها در خیابان ها خودنمایی می کند.بازار فروش این ماهی که یک پای ثابت سفره هفت سین است، از یک ماه قبل در معابر قصرشیرین، داغ داغ است و ماهی های قرمز در تنگ های رنگارنگ،  زیبا و جذاب، در انتظار ورود به خانه های مردم نشسته اند.

 فروشندگان ماهی قرمز بیشتر نقاط شلوغ و پرتردد را برای فروش ماهی های عید خود انتخاب کرده اند تا بتوانند برای ماهی های رنگارنگ خود جایی در سبد خرید مردم پیدا کنند اما برخی هم مغازه ای اجاره کرده و مغازه خود را با ماهی های رنگارنگ وظروف شیشه ای وپلاستیکی و آکواریوم ها تزئین کرده اند.

 

برخی  از فروشندگان البته ید طولانی در این کار دارند و در آستانه سال جدید فروش ماهی قرمز شب عید، شغل ثابت و دائمی یک ماهه آنها در روزهای پایانی سال است.

 ماهی عید در اعتقاد و فرهنگ مردم قصرشیرین

مردم قصرشیرین بر این باور هستند که ماهی قرمز عید ، میهمان خوشبختی بوده و آن را خوش یمن و نشانه فرا رسیدن روزهای خوب می دانند.

مردم ماهی قرمز عید را تا روز سیزده بدر نگاه داشته و در این روز آن را در آب های جاری و رودخانه های اطراف رها می کنند، تا شاید عمرطولانی تری داشته باشند.بازار خوب ماهی قرمز

ماهی فروشی گوشه خیابان درباره بازار نسبتا مناسب فروش ماهی قرمز گفت: ماهی‌ها در قیمت‌های هزار تومان تا 4 هزار تومان عرضه می‌شوند و تنگ‌ها هم قیمت‌های 2 تا 20 هزار تومان دارد که سود خوبی برای فروشنده به ارمغان می‌آورد.

 وی که در بساط خود در کنار ماهی قرمز وسایل دیگر سفره هفت سین مانند شمع، تخم مرغ رنگی، آینه و رحل نیز دارد، میگوید: به دلیل اینکه این روزها وضع اقتصادی مردم زیاد مناسب نیست ترجیح می‌دهند اگر ماهی هم می‌خرند در روزهای آخر اسفند بخرند تا حداقل خیالشان از زنده ماندن ماهی برای رسیدن به  سفره هفت سین راحت باشد.توصیه های بهداشتی در نگهداری ماهی قرمز

پزشکان درزمینه احتمال ابتلا به بیماری در اثر تماس با ماهی قرمز می گویند: ماهی های قرمز به علت اینکه اغلب در آب های آلوده پرورش و تکثیر می یابند باعث انتقال میکروب به بدن انسان می شوند.

 به گفته پزشکان این میکروب ها از طریق مدفوع ماهی قرمز وارد آب شده و هنگام تعویض آب تنگ ماهی با دست های انسان تماس یافته و منتقل می شوند و در این میان  فروشندگان ماهی و کودکان بیشتر در معرض انتقال میکروب از ماهی قرمز هستند.

 بر اساس توصیه پزشکان، فروشندگان ماهی قرمز و کسانی که در منازل خود در روزهای نخست سال آب تنگ ماهی را تعویض می کنند باید نکات بهداشتی را رعایت کرده و پس از این کار دست های خود رابه خوبی با مواد شوینده مناسب بشویند.

 

دیدگاه شما

باشگاه خبرنگاران
ایسنا
نماینده