پربیننده ها

آخرین اخبار

19. اسفند 1396 - 9:51   |   کد مطلب: 299345
شهرستان قصرشیرین در 21 کیلومتری مرز ایران و عراق و در فاصله 176 کیلومتری غرب شهر کرمانشاه واقع شده، شهری که فراز و نشیب های بسیاری را در طول تاریخ کهن خود به چشم دیده است از شیرینی عشق و دلدادگی تا تلخی جنگ و خون و ماندن جای زخم گلوله ها بر پیکرش.

به گزارش الوند خبر، بی تردید همینکه نام قصرشیرین بر زبان جاری شود؛ تاریخ، عشق، دلدادگی، جنگ، خون و نخل هایی که سر در آسمان دارند را در ذهن همگان فرا می آورد.

 

شهرستان قصرشیرین در 21 کیلومتری مرز ایران و عراق و در فاصله 176 کیلومتری غرب شهر کرمانشاه واقع شده، شهری که فراز و نشیب های بسیاری را در طول تاریخ کهن خود به چشم دیده است.400 متر از سطح دریا ارتفاع دارد و از شمال و غرب به کشور عراق، از جنوب و جنوب شرق به استان ایلام، از شرق به سرپلذهاب و گیلانغرب و از جنوب غربی به خاک عراق محدود می شود.

 

 بنای ابتدایی آن را مربوط به زمان مادها می دانند، این منطقه در زمان هخامنشیان دروازه آسیا و مسیر تجاری ایران به عراق بوده و گفته می شود که منطقه ای گسترده و دارای بخش های آبادان بسیاری بوده است. مورخان اظهار می کنند نام اولیه شهرستان قصرشیرین "دستگرد" یا "دستجرد" بوده و یونانیها آن را به نام "آرت میتا" می خوانده اند.

 

 شهرستان قصرشیرین در فصل تابستان گرم و در فصل زمستان معتدل است، از اینرو یکی از بهترین تفرجگاه ها در فصل زمستان بشمار می رود. این اقلیم مناسب در فصل زمستان عاملی گردید تا خسرو پرویز پادشاه ساسانی برای نشان دادن عشق خود به شیرین همسر ارمنی اش قصری بزرگ و باشکوه را برای وی در این منطقه بنا کند. قصری که روزی نامش آوازه بود جنگ های سالیان بعد آن را به ویرانه ای تبدیل کرد. 

 

 

در قرن دوم هجری زمانی که اعراب برای گسترس اسلام به ایران حمله کردند و سلسه پادشاهی ساسانیان را منقرض کردند، نخستین ضربه ها را بر پیکر این بنا وارد و آن را ویران کردند، سالها بعد در جنگ جهانی اول قصرشیرین مرز بین نیروهای متفقین و متحدین شد و از گزند این جنگ نیز بی امان نماند. شهریور سال 1359 رژیم بعث عراق با حمایت ابرقدرتهای دنیا بنای جنگی 8 ساله را با ایران نهاد، اولین شهری که به تسخیر عراقی ها در آمد قصرشیرین بود. آنان به شهر وارد شدند و به ویران ساختن آن پرداختند. عشق مردم قصرشیرین به شهرشان باعث شد در سال 67 پس از جنگ به شهر خود بازگردند و آن را از نو بسازند.

 

در شهرستان تاریخی قصرشیرین حدود 100 اثر تاریخی وجود دارد، 30 اثر از این تعداد تا کنون به ثبت ملی رسیده است، بیشترین آثار تاریخی آن مربوط به دوران ساسانی می باشد. مهمترین آثار تاریخی این شهرستان را عمارت خسرو، آتشکده چهار قاپی، کانال آبرسانی ساسانی، حوش کری، قلعه جوانمیر، عمارت بان قلعه، کاروانسری شاه عباسی و موزه مردم شناسی تشکیل می دهند.

 

آتشکده چهار قاپی یا چهار قاپو به عمارتی می گویند که دارای چهار در است، این عمارت در زمان ساسانیان ساخته شده و دارای دالان طواف بوده که با گذشت زمان رواق آن فرو ریخته است.  چهار قاپی در دوران خود از بناهای تقویمی ایران محسوب می گردید که جهت تشخیص آغاز فصل سرما از آن بهره می بردند.

 

 

کاروانسرای عباسی در داخل شهر واقع شده، تنها قسمت باقی مانده از آن ورودی کاروانسرا است، معماری این کاروانسرا مانند معماری دیگر کاروانسرهای دوره صفوی در استان مثل ماهیدشت و بیستون است، کاروانسرای عباسی توسط میراث فرهنگی استان بازسازی و اکنون به عنوان یک بازارچه مرزی فعال مکانی برای اشتغال تعدادی از جوانان شهر است.

 

عبور رودخانه الوند از شهر قصرشیرین کشاورزی آن را رونق بخشیده است. نخلستان ها، باغات و درختان لیمو، نارنج و پرتقال از جمله جاذبه های گردشگری این شهرستان به شمار می روند، علاوه بر اینها آثار به جای مانده از 8 سال دفاع مقدس و یادمان ها و مناطق عملیاتی هر ساله کاروان های بسیاری از راهیان نور را به این شهرستان می کشاند.

 

 دومین شهری که در ایران اکتشافات نفت در آن صورت گرفت نفت شهر قصرشیرین بود، این شهرستان از این منظر هم از شهرهای مهم نفت خیز کشور محسوب می گردد.

 

جارو، حصیر، بادبزن، موج، چیخ های حصیری، دمکنی، جانانی، گلیم بافی، فرش بافی و گیوه بافی از مهمترین صنایع دستی مردمان خوش ذوق این شهرستان است. موزه مردم شناسی قصرشیرین در سال 1387 راه اندازی شد تا گوشه ای زندگی و فرهنگ مردمان این دیار را در یک مکان به نمایش بگذارد.

 

 

شهرستان قصرشیرین در یک موقعیت استراتژیک واقع شده است، این شهرستان اتصال دهنده غرب آسیا به اروپا و دریای مدیترانه است، در سالهای آینده ای با فراهم شدن زمینه های زیرساختی از جمله خط راه آهن و تبدیل شدن این شهرستان به منطقه آزاد تجاری شاهد تحول اقتصادی شگرفی در این شهرستان خواهیم بود. هم اکنون نیز دو مرز خسروی و پرویز خان دراین شهرستان از مرزهای مهم کشور به شمار می روند که خسروی بزرگترین پایانه مسافربری کشور و پرویز خان سومین مرز فعال کشور است.

 

مردم خونگرم قصرشیرین امسال نیز به مانند سالهای گذشته پذیرای گردشگران بسیاری از سراسر کشور خواهند بود.

دیدگاه شما

باشگاه خبرنگاران
ایسنا
نماینده