پربیننده ها

آخرین اخبار

17. اسفند 1396 - 11:43   |   کد مطلب: 299357
آتشکده چهار قاپی از جمله آثار دوره ساسانی است که در حاشیه شهر قصر شیرین قرار دارد.

 

به گزارش الوند خبر، آتشکده چهار قاپی، چهار تاقی (طاقی) ،چهار قاپو یا به معنی چهار در، از جمله آتشکده‌ های دوره ساسانی است که در شهر مرزی قصر شیرین قرار دارد.

 

این آتشکده از نوع آتشکده‌ هایی است که دارای دالان طواف بوده و به مرور زمان رواق آن فرو ریخته است و تنها در برخی از قسمت‌ها، آثاری از آن دیده می‌ شود.

 

بناي تاريخي چهارقاپي احتمالا همزمان با نفوذ عثماني ها در اين منطقه به اين نام خوانده شده است، گرچه اين بنا در قرون چهارم و پنجم هجري قمري از سوي دامداران و صنعتگران به عنوان سكونتگاه كوتاه مدت نیز مورد استفاده قرار مي گرفته است.

آتشکده چهار قاپی، اتاقی مربع شکل به ابعاد ۲۵×۲۵ متر است و سقفی گنبدی شکل به قطر ۱۶ متر داشت که متأسفانه اکنون اثری از آن باقی نمانده است و تنها بقایای گوشواره‌ ها در چهار گوشه آن دیده می‌ شود. این اتاق مربع شکل دارای ۴ درگاه ورودی است که به رواق اطراف فضای مرکزی منتهی می‌ شوند.

 

در اطراف این بنا مجموعه اتاق‌ ها و فضاهایی وجود دارد که بخش‌ هایی از آن در نتیجه کاوش‌ های باستان‌ شناسی سال‌ های اخیر شناسایی شده است. این بنا با استفاده از مصالح محلی از قبیل لاشه سنگ و ملاط گچ ساخته شده و گنبد آن آجری بوده است. آتشکده چهار قاپی از جمله بناهای تقویمی ایران بوده که جهت تشخیص شروع فصول سال از آن استفاده می‌ شده است. این اثر تاریخی به جا مانده از دوره ساسانیان در نتیجه جنگ تحمیلی دچار آسیب‌ های فراوانی شد.

 

آتشکده چهار قاپی در نزدیکی کاخ خسرو و شیرین قرار گرفته است.

 

عکس های قدیمی از چهار قاپی که در سال 1911 ميلادی توسط يک مورخ بريتانيائی انداخته شده است.

 

تصاویر تکمیلی: 

دیدگاه شما

باشگاه خبرنگاران
ایسنا
نماینده