پربیننده ها

آخرین اخبار

30. خرداد 1396 - 17:48   |   کد مطلب: 299534
مردم قصرشیرین که سالها افتخار خادمی زائران کربلای معلی را دارند اکنون پس از چندسالی از بسته شدن مرز خسروی در انتظار خادمی دوباره زائر حسینی هستند.

به گزارش الوند خبر، کرمانشاه با دارا بودن بیشترین خط مرزی با کشور عراق از دیرباز به عنوان بزرگترین منطقه مرزی کشور شناخته شده و مورد توجه بوده است و از دیرباز و سال های بسیار دور تنها مرز رفت و آمد زوار عتبات عالیات و مبادلات تجاری فقط مرز خسروی در غرب کشور فعال و در اختیار بوده است، حتی پیش از جنگ تحمیلی که شهرهای مرزی ایران مورد هجوم و حمله صدامیان قرار گرفت و ناامن شد.

 

زائران کشورهای مختلف از جمله افغانستان و هندوستان و پاکستان برای زیارت عتبات و زیارت خانه خدا در زمان حج با اتوبوس های کاروانی خود با عبور از کرمانشاه و مرز خسروی وارد خاک عراق می شدند که پس از جنگ و برقراری امنیت در منطقه ، مرز خسروی به عنوان بزرگترین و تنها مرز معتبر غرب کشور برای رفت و آمد تجاری و زیارتی مورد توجه دولت قرار گرفت و به دلیل حجم بسیار زائران ایرانی و خارجی ، بزرگترین و مجهزترین پایانه مرزی خاورمیانه در این شهر مرزی مورد بهره برداری قرار گرفت .

 

طراحی این پایانه مرزی به گونه ای انجام گردید که با امکانات مراکز اداری می توانست در کوتاه ترین زمان ممکن ورود و خروج زائران را میسر بسازد.

 

اما با بروز جنگ های داخلی در عراق و ناامنی هایی که تا نزدیکی های مرز ایران هم کشیده شد، موجب تعطیلی موقت مرز خسروی و آماده سازی شهرستان مهران در استان ایلام برای رفت و آمد زائران ایرانی مورد توجه قرار گرفت که البته به دلیل شتابزدگی در ایجاد زیرساخت ها به سبب ضرورت زمان، رفت و آمد زائران از این مرز همواره با مشکلاتی همراه بوده است.

 

مدیران ارشد استان کرمانشاه و مسئولین در سال های اخیر در تلاش بازگشایی مرز خسروی برای رفت و آمد زائران عتبات عالیات به ویژه در ماههای محرم و صفر بودند چرا که امکانات رفاهی در کرمانشاه و شهرهای حد فاصل تا رسیدن به مرز خسروی از نظر رفاهی بسیار مناسب بوده و از سوی دیگر وجود سر کنسولگری عراق در کرمانشاه برای انجام تشریفات قانونی از شاخصه های استان برای ورود و خروج زائران بوده است.

 

همچنین در شهرستان قصرشیرین ، پس از جنگ ، اماکن رفاهی بسیار مجهز و قابل توجهی از جمله مهمانسرا و هتل و سالن های غذاخوری به گونه ای طراحی و آماده سازی گردیده که می تواند پاسخگوی جمعیت انبوه زائران به ویژه در ماههای محرم و صفر که اوج این همایش مذهبی است، باشد.

 

با توجه به اینکه مسیر مرز خسروی به شهرهای زیارتی عراق بنا به نظر مسوولان عراقی از امنیت قابل ملاحظه ای برخوردار شده، در اربعین سال جاری شرایط لازم برای زائران از مرز خسروی فراهم گردیده است.

 

عبور زوار اربعین از مرز خسروی قطعی شد​

 

دکتر اسداله رازانی استاندار کرمانشاه در نشست اخیر ستاد مرکزی اربعین حسینی که با حضور تمامی دستگاه های ذی ربط برگزار شد افزود: آخرین بررسی ها در مورد مرز خسروی صورت گرفت و عبور زوار از طریق این مرز مهم در امسال قطعی شد.

 

استاندار کرمانشاه عنوان کرد: برنامه ریزی ها و مقدمات لازم برای میزبانی مناسب از زوار اباعبداله الحسین (ع) در ایام اربعین انجام گرفته است و زیرساخت ها و خدمات لازم بهداشتی و رفاهی نیز برای این منظور فراهم است.

 

وی در ادامه از سفر قریب الوقوع وزیر کشورعراق به تهران خبر داد و گفت: در دیدار با این مقام عراقی مذاکرات و هماهنگی های لازم  برای برگزاری هرچه باشکوهتر اربعین حسینی صورت خواهد گرفت.

 

 

دکتر اسداله رازانی از مسوولین استان نیز خواست که نهایت تلاش خود را برای سرعت بخشیدن به ایجاد پارکینگ و گیت های ورود و خروج و محل اسکان زائران در شهرستان های قصرشیرین و شهرهای همجوار مسیر راه، به کار گیرند .

 

استاندار کرمانشاه با تاکید بر موقعیت فراهم شده برای رفت و آمد زائران اربعین حسینی از مرز خسروی افزود: اربعین امسال این برنامه به طور محدود انجام خواهد گردید و در صورت فرآیند مناسب در سالهای آینده حجم بیشتری را به این رفت و آمد اختصاص خواهیم داد .

 

به دلیل حجم زیاد رفت و آمد زائران اربعین حسینی به گفته این مقام مسوول قرار است کالاهای تجاری مرزهای مهران، شلمچه و چزابه در این ایام به بازارچه سومار به عنوان تنها مرز تجاری کشور با عراق در ایام اربعین امسال منتقل بشود که می تواند در راستای توسعه بازارچه سومار و گمرک استان خبر خوبی باشد.

 

140 هكتار زمين براي احداث پاركينگ اربعین احداث میشود

 

به گزارش الوند خبر، فرامرز اكبري فرماندار قصرشیرین نیز در بازديد از روند آماده سازي مسير قصرشيرين به خسروي براي اربعين امسال افزود: 140 هكتار زمين براي احداث پاركينگ اربعین در چهار نقطه از مسير خسروي در حال احداث است.

فرماندارقصرشیرین افزود: با توجه به تردد زوار در ايام اربعين امسال از مرز خسروي تمام تمهيدات لازم براي اين كار در حال انجام است و دستگاههاي مربوطه به تعداد لازم در حال كار هستند.

 

وي گفت: امنيت كامل بر مرزهاي شهرستان قصرشيرين با اقتدار نيروهاي نظامي و امنيتي بر قرار است.

 

 

اکبری تاکید کرد: اميدوارم تا پايان شهريورماه كار احداث اين پاركينگها به اتمام برسد.

 

وی گفت: كار ترميم آسفالت مسير ، روشنايي معابر ،احداث سرويسهاي بهداشي مسير همچنين در حال انجام است.

 

وي تصریح کرد: برای سرويس دهی مناسب به زائران حسینی از مرز خسروی باید مقدمات و زیرساخت های لازم فراهم شود و این مهم اکنون در دستور کار جدی مسوولان دستگاه های اجرایی است.

 

فرماندار قصرشيرين در ادامه گفت: ظرفيتهاي مرز خسروي براي تردد زوار بسيار زياد است و اين مرز با داشتن بزرگ ترين پايانه مرز زميني خاورميانه مناسب ترين زيرساخت براي تردد زوار دارد.

 

وي گفت: وجود اماكن اقامتي و هتلهايي با درجه كيفيت مناسب از ديگر ظرفيتهاي شهر قصرشيرين است.

 

 

 

دیدگاه شما

باشگاه خبرنگاران
ایسنا
نماینده