آخرین اخبار

15. شهريور 1396 - 12:28   |   کد مطلب: 299764
جوانی که با همت و غیرت خود توانست چرخ زندگی چند خانواده محروم را با یک چرخ خیاطی بچرخاند.

به گزارش الوند خبر، حضور خودجوش جوانان در مساجد چه در قالب پایگاه های مقاومت و چه در قالب کانون های فرهنگی وهنری بستری برای تربیت دینی نسل جوان و نوجوانان است.

 
مساجد از دیر باز محور وحدت و همدلی مسلمانان بوده است و امروز رونق فعالیت های مسجد محور در جامعه بستری برای احیای کارکردهای مسجد در جامعه است.
 
بهره گیری از توان و ظرفیت های موجود در مساجد خود می تواند از این حریم امن الهی پایگاهی برای رسیدگی به مشکلات مردم، فقزدایی، محرومیت زدایی و رفع حجمی از مشکلات مردم باشد.
 
 مسجد می تواند پایگاهی برای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی در جامعه باشد و محور آموزش و توانمند سازی افراد کم بضاعت در راستای تقویت تولید خانگی و اقتصاد مقاومتی باشد.
 
جهت تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی می توان با برنامه ریزی مناسب از ظرفیت‌های بالایی مساجد، جهت توانمندی نسل جوان و نوجوانان و برگزاری دوره های آموزشی مختلف بهره گرفت. 

 

 
زینب آریان فر، جوانی 27 ساله در خانواده ای پرجمعیت پرورش یافته است وی هفت برادر و چهار خواهر دارد و از کودکی مشتاق به فعالیت های بسیج محور بوده است.
 
وی کارشناس طراحی پوشاک است و به عنوان فرمانده پایگاه بسیج محله ای مقاومت در مسجد معرفی می شود.
 
آریان فر می گوید: با حضور در مسجد به دنبال اجرای برنامه های مختلف با هدف جذب اقشار مختلف بانوان به مسجد بودیم.

 

وی افزود: در قالب برنامه های متنوع فرهنگی، مذهبی و آموزشی موفق به جذب برخی بانوان به مسجد شدیم که با حضور مستمر بانوان در مساجد  و ایجاد رابطه دوستانه با بانوان این محله محروم، کم کم در جریان مسائل و مشکلات حوزه بانوان این محله قرار گرفتم.
 
وی بیان کرد: با بررسی مشکلات محله به دنبال راه حل های برای کاهش مسائل و کمک به این بانوان بودم و با جذب حمایت هایی از نهادهای مختلف بستری برای برگزاری دوره های کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی در مسجد فراهم شد.
 

آریان فر، با بیان اینکه تحمل درد و دل های بانوانی که زیر سایه همسر و یا پدر معتاد و فقیر خود زندگی می کردند، بسیار سخت و دشوار بود، افزود: هر روز به دنبال راهکاری برای جذب کمک به این افراد و معرفی آنان به نهادهای حمایتی بودم.
 
وی تصریح کرد: به صورت موردی حمایت های خیران برای توزیع غذای گرم، لباس و پوشاک مدرسه برای این افراد جذب می شد، اما گویی هیچ اقدامی انجام نشده باشد ریشه مشکل همچنان وجود داشت.
 
وی ابراز کرد: روزها با درد و دلهای دردمندان می گذشت و شب ها نیز تا دیر وقت خواب نداشتم و در ذهن به دنبال راهی برای کمک می گشتم. گاهی آرزو می کردم پولدارترین فرد شهر بودم و می توانستم برای همه ایجاد شغل کرده و کودکان و زنان درد کشیده از فقر و محرومیت و اعتیاد را از آسیب های اجتماعی نجات دهم.
 
چرخ خیاطی شخصی خود را برداشتم و به مسجد رفتم

 

 
وی ادامه داد: توان مالی اندک من باعث شده بود نتوانم به این خیال زیاد فکر کنم و باید با واقعیت به معضل نگاه می کردم. در شرایط سخت اداری و دوندگی طولانی برای جذب حمایت های دولتی و محدودیت های پیش رو، به فکر استفاده از توان خود برای توانمند سازی بانوان افتادم.

 
وی افزود: هنر خیاطی تنها سرمایه ای بود که داشتم و  با تصور آموزش بانوان این منطقه، کمی فکر پریشانم آرامش گرفت و از فردای آن روز چرخ خیاطی شخصی خود را برداشتم و به مسجد رفتم.
 

برگزاری دوره های آموزشی خیاطی با چادر های کهنه
 
آریان فر، ادامه داد: با جمع شدن جمعی از بانوان کلاس آموزش خیاطی در مسجد برگزار شد و تلاش بر این بود که از لباس ها و چادرهای کهنه شرکت کنندگان به عنوان پارچه های آموزشی استفاده شود.

 

 
 

وی افزود: از میان افراد حاضر در مسجد حدود 10 نفر مستمر در کلاس های آموزشی شرکت داشتند و هر روز پس از پایان هر کلاس به دنبال راهی برای ایجاد تولیدی بودم و برای جذب حمایت به ادارات و ارگان های مختلف سر می زدم.

 
آریان فر، بیان کرد: افراد حاضر در دوره آموزشی هر روز به کار خود علاقمند تر می شدند و  به خوبی آموزش را فرا گرفتند.
 

احداث کارگاه با حمایت بهزیستی و خیرین شهرستان

وی افزود: با حمایت بهزیستی این شهر طرح ایجاد کارگاه توانمند سازی بانوان جان گرفت و به حمد الله برنامه ها به خوبی پیش رفت.

آریان فر، ابراز کرد: با حمایت بهزیستی استان مبلغ شش میلیون تومان تسهیلات بانکی بلاعوض دریافت شد و با این تسهیلات مکانی برای ایجاد کارگاه رهن و اجاره شد.
 
آریان فر، افزود: با نهایی شدن طرح ایجاد کارگاه و حمایت خیری، تعداد میزکار و چرخ خیاطی به دارایی کارگاه که تا قبل از این تنها یک چرخ خیاطی شخصی بود اضافه شد.
 

وی افزود: این خیر یخچال و فرشی نیز برای استراحت بانوان فعال در این کارگاه اهداء کرد و زمینه برپایی کارگاه فراهم شد. در این کارگاه ظرفیت لازم برای حضور جمعی از بانوان بدسرپرست و بی سرپرست آموزش دیده در مسجد ایجاد شد.

 
وی ادامه داد: هم اکنون شش بانوی این منطقه محروم پس از پایان آموزش در مسجد در آزمون فنی و حرفه ای شرکت و با کسب مدرک فنی و حرفه ای، در کارگاه جذب شده و مشغول به کارهستند.
 
آریان فر، افزود: با مشارکت سازمان بهزیستی برخی از کار های خیاطی چون لباس های فرم کمپ های ترک اعتیاد به سمت این کارگاه هدایت می شود.
 
وی تصریح کرد: مردم شهر هم از فعالیت های کارگاه اسقبال کرده و هم اکنون چرخ کارگاه به خوبی می چرخد و لقمه نانی به سفره محرومان افزوده است.

 

برگزاری کلاس های آموزشی رایگان
 
آریان فر، ابراز کرد: طرح آموزش خیاطی و دیگر هنرهای دستی در مسجد ادامه دارد و در هر دوره آموزشی جمعی از دختران و بانوان محله رایگان در دوره های آموزشی مسجد آموزش می بینند.

 

 
وی ادامه داد: با حمایت های به عمل آمده کارهای دستی دیگر افراد محل چون چرم دوزی جمع آوری و به فروش می رسد و از این محل اندک درآمدی نصیب این افراد می شود.
 
وی با بیان اینکه به دنبال توسعه کارگاه خیاطی و اضافه شدن رشته های دیگر به این کارگاه هستم، افزود: توسعه کارگاه می تواند گامی برای حضور تعداد بیشتری از بانوان محله در این کارگاه و اشتغال آنان باشد.
 
آریان فر، اظهار کرد: برای توسعه کارگاه نیازمند حمایت مسئولان و مشارکت افراد خیر هستیم.
 
 
بانوان خانه داری که زیر سایه همسران و یا پدران معتاد خود زندگی می کنند در صورت توانمند شدن، می توانند در بهبود وضعیت خانواده و نجات دیگر افراد خانواده موثر باشند.
 
مساجد ظرفیتی است که در صورت اجرای برنامه های هدفمند توسط فعالان عرصه مسجد و همچنین مشارکت مسئولان  می تواند درصدد رفع نیاز محرومین محله به عنوان پایگاهی محوری عمل کند.

 

 

دیدگاه شما

باشگاه خبرنگاران
http://www.yjc.ir/fa/services/2