پربیننده ها

آخرین اخبار

10. اسفند 1396 - 11:17   |   کد مطلب: 300260
«دوینه» و «ترخینه» از قدیم تاکنون در بین مردم استان کرمانشاه و قصرشیرین طی فصل زمستان رواج داشته است و مردم این منطقه معتقد هستند این آش به دلیل استفاده از مواد خوراکی طبیعی برای جلوگیری از سرماخوردگی بسیار مفید است.

به گزارش الوند خبر، هر شهر و استانی در کشور چهار فصل سال برای خودش نشانه هایی دارد که به نحوی شناسنامه آن شهر و استان  محسوب می شوند از صنایع دستی گرفته تا مکان های گردشگری و غذاهای محلی، همه و همه نمادی از یک شهر و استان محسوب می شوند. استان کرمانشاه و قصرشیرین نیز از جمله ی استان های ثروتمند کشور در حوزه ی غذاهای محلی است، مردم این مناطق به دلیل شیوه معیشت مبتنى بر دام‌داری، زراعت، باغ‌دارى و زنبورداری، از گیاهان طبیعى خوراکى مانند قارچ، کرفس، کنگر، ریواس، کنگر به هر دو صورت تازه و خشک کرده، بسیار استفاده مى‌کنند.

 

 الگوهاى غذایى و مواد تشکیل‌دهندهٔ آن در میان کردها بسیار ساده و از موادى تشکیل مى‌شود که در دسترس خانوارها قرار دارد آش های بومی و محلی منطقه زاگرس نشین كه با دوغ،كشك یا گیاهان كوهی برای فصل زمستان پخت می شود بسیار خاطره انگیز است اما باید این نکته را به خاطر سپرد هر غذایی شناسنامه و اصالتی برای خودش دارد که همیشه با آن باقی می ماند که قصرشیرین نیز غذاهایی مخصوص خودش را دارا می باشد.

 

وجود طبیعت بکر از گذشته تاکنون باعث رونق دامداری در استان شده و همین عامل باعث شده امروز شاهد بهترین فرآورده‌های دامی کشور در این استان باشیم، از روغن حیوانی گرفته تا نان محلی و کره، تخم‌مرغ محلی، شیر، عسل و....

 

مردم استان از گذشته تاکنون در فصول مختلف از غذاهای مختلفی استفاده می‌کردند، در فصل زمستان برای جلوگیری از سرماخوردگی نوعی آش به نام «دوینه » یا «ترخینه» در استان رواج داشته که مردم همچنان این آش را جزو اولویت‌های فصل زمستان می دانند.

 

آش دوینه که از دوغ محلی درست می‌شود، معمولاً در فصل سرما پخت می‌شود و با توجه به مواد متشکله آن حاوی ارزش غذایی بسیار زیادی بوده و غذای مناسب برای سرماخوردگی است.

 

خانم بیگی از زنان کهنسال است که در گفتگو با  خبرنگار ما گفت: منطقه کرمانشاه و قصرشیرین غذاهای محلی بسیاری دارد و از موادی درست می شوند که در طبیعت محلی خودمان هستند و سالم و مقوی  و در جلوگیری از بسیاری از بیماری هایی که امروزه در جامعه می بینیم پیشگیری می کنند.

یکی دیگر از شهروندانمان که خانمی 50 ساله بود در گفتگو با ما اظهار کرد: غذاهایی محلی چون ترخینه و دوینه که غذاهای فصل های سرد در این منطقه هستند و خانم ها در اواخر تابستان اقدام به درست کردن و خشک کردن آن در پشت بام هایشان هستند با فصل سرما رونق می یابد.

 

فاطمه امیری ادامه داد: در گذشته ما خانم ها در روستا ها به دلیل اینکه مواد تشکیل دهنده ی این این غذاها در روستاها بود ان ها را تهیه و برای اقواممان در شهر می فرستادیم .

 

وی ادامه داد: ولی امروزه با وجود مهاجرت مردم به شهرها و زندگی شهر نشینی اما خانم ها منطقه کردنشین همچنان اقدام به تهیه ی آن می کنند چرا که غذایی فوق العاده سالم و مفید می باشد.

یکی دیگر از بانوان گفت: لازم است که به طرز تهیه ی این غذاها نیز اشاره ای بکنیم راضیه مرادی اشاره کرد: دوینه که به آن ترخینه و یا آش بلغور و دوغ هم گفته می شود مواد لازم برای تهیه آن دوینه خیس شده( دوینه گندم پخته شده در دوغ است ) نخود خیس شده، روغن، پیاز، نعناع خشک، نمک و فلفل  به مقدار لازم و طرز تهیه آن به این صورت است که دوینه و نخود را با هم می پزند و نمک و فلفل و پیاز داغ می زنند و پس از جا افتادن آش برای تزئین از نعنا داغ استفاده می شود که دوای درد سرما خوردگی محسوب می شود.

امینی ادامه داد: این آش ها در فصل زمستان و پاییز که هوا سرد می شود بسیار گرم و خوش طعم و مزه می باشند و برای کسی که سرما می خورد می گویند دوینه  و ترخینه درست کن  و به فرد سرماخورده  بده بهبود پیدا می کند.

مقوی ترین و سالم ترین غذاهای بومی و محلی

 رحیمی کارشناس تغذیه در گفتگو با خبرنگار ما می گوید: غذاهای محلی از سالم ترین غذاها هستند که لازم و ضروری می نماید انم ها به آن توجه لازم را داشته باشند چراکه به دلیل مواد استفاده شده در انها  طبیعی و مقوی ترین و سالم ترین غذاها هستند.

رحیمی ادامه داد: غذاهای محلی و بومی در آن ها از هیچ کونه مواد شیمیایی و افزودنی و رنگ ها استفاده نمی شود چرا که امروزه همین مواد افزودنی  مشکلات بسیاری را برای سلامتی به وجود آورده اند .

وی افزود: در صورت معرفی و زنده نگه داشتن این غذاها می توان گفت که سفره سلامتی شهروندان و جامعه هر روزه گسترده تر خواهد شد و این همت بانوان و خانم ها را می طلبد که بار دیگر به تغذیه سالم و غذاهای سنتی و بومی ومحلی خود روی آورده و سفره های خود را با  تغذیه  سالم زینت بخشند.

دیدگاه شما

باشگاه خبرنگاران
http://www.yjc.ir/fa/services/2
ایسنا