آخرین اخبار

3. ارديبهشت 1394 - 18:39   |   کد مطلب: 292638
کتاب«از قم تا کربلا: سفر به عتبات عالیات؛ بررسی راه قم-قصرشیرین در دوره قاجار» سعیده سلطانی مقدم است که در آن با راه قم - قصرشیرین که مسیر زیارتی زائران قمی برای سفر به عتبات عالیات بوده آشنا می‌شوید.

به گزارش الوند خبر، در گذشته راه‌ها و جاده‌های ارتباطی و تجاری، اهمیت فوق‌العاد‌ه‌ای داشت و از نظر سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی اثر فراوانی بر مناطق واقع در این راه‌ها و مسیر‌ها می‌گذاشت.

 

 

تا چندی پیش مسیر قم ـ قصرشیرین که موضوع این کتاب است، از مهم‌ترین راه‌های ارتباطی در ایران و مسیر زمینی اصلی زائران عتبات عالیات و حجاج بیت‌الله ‌الحرام به شمار می‌آمد؛ بنابراین کارکرد‌های مذهبی و فرهنگی ویژ‌ه‌ای داشت.

 

 

 در واقع اهمیت جادۀ قم ـ قصرشیرین به دوره‎های قبل از قاجار برمی‎گردد، اما در زمان قاجاریه و بهبود روابط ایران و عثمانی اهمیتی دوچندان به خود گرفت. این جاده زمینۀ مبادلات محصولات کشاورزی را به اروپا فراهم‎می‎کرد.

 

راه قم ـ قصرشیرین در دورۀ قاجار، مهم‎ترین راه داخلی ایران تا سرحدات غرب کشور بوده است. این راه به دلیل کارکردهای متنوعی که داشت، تأثیرات همه‎جانبه‎ای را در حیات سیاسی و اقتصادی شهرها، سکونتگاه‎ها و منازل واقع‎شده در طول مسیر بر جای گذارده است.

 

این پژوهش در پی آن است تا گوشه‌هایی از اثرگذاری این مسیر ارتباطی را بر زندگی ساکنان شهر‌های واقع در آن نشان دهد و ابعادی از اهمیت و کارکرد‌های آن را در رابطه با عتبات عالیات بیان کند.

 

کتاب «از قم تا کربلا: سفر به عتبات عالیات؛ بررسی راه قم-قصرشیرین در دوره قاجار»نوشته سعیده سلطانی مقدم در زمستان که توسط نشر مشعر منتشر شده است.

 

دیدگاه شما

باشگاه خبرنگاران
ایسنا
نماینده