آخرین اخبار

30. ارديبهشت 1394 - 19:04   |   کد مطلب: 293103
معاون برنامه ریزی و امور عمرانی فرماندار قصرشیرین از وارد آمدن خسارت جدی و 100 درصدی به 10 هزار و 500 هکتار مزارع دیم این شهرستان به دلیل خشکسالی در سال زراعی جاری خبر داد.

به گزارش الوند خبر به نقل از خبرگزاری جمهوری اسلامی؛ مرادعلی تاتار در جلسه کارگروه آب و خاک قصرشیرین افزود: کشاورزانی که اراضی دیم آنها بر اثر خشکسالی دچار خسارت شده می توانند برای دریافت و جبران بخشی از خسارت وارده به بانک کشاورزی مراجعه کنند.

 

وی اظهار کرد: میزان خسارت وارده به اراضی کشاورزی که بصورت دیم کشت شده اند با توجه به بررسی دقیق کارشناسان کشاورزی و امور بیمه برآورد شده است.

 

وی اظهار داشت: گفت: همچنین در اثر خشکسالی 703 هکتار از مزارع آبی بخش سومار نیز بین 30 تا 60 درصد دچار خسارت شده است.

 

وی افزود: در بخش سومار کاهش شدید آب رودخانه کنگیر و خاکی بودن بعضی از کانال های انتقال آب که باعث جلوگیری از انتقال آب به مزارع شده عامل اصلی این خسارت است.

 

معاون فرماندار قصرشیرین گفت: کاهش میزان بارندگی، گرد و غبارهای متوالی، تغییرات دمایی که با بادهای 65 تا 72 کیلومتر در دو بخش مرکزی و سومار همراه است باعث تبخیر و تعرق از سطح خاک و مزارع، کاهش رطوبت نسبی هوا و در نهایت باعث بادزدگی در مزارع می شود.

 

تاتار افزود: تاکنون در بیش از10 هزار هکتار از مزارع گندم عملیات برداشت انجام شده که بیش از شش هزار تن گندم از این اراضی توسط مراکز تعیین شده خریداری شده است.

 

وی همچنین از کشاورزان خواست با توجه به بحران کم آبی و خشکسالی از انجام کشت دوم یا بهاره خودداری کنند.

 

وی اظهار کرد: با توجه به کاهش دبی رودخانه الوند کشاورزان موظفند از کشت دوم خودداری کنند و همچنین کشاورزان روستاهای بالادست بند کانال آبرسانی لاندا با هماهنگی بخشدار مرکزی در هفته چهار روز به نوبت نسبت به آبیاری مزارع خود اقدام کنند.

 

تاتار خاطرنشان کرد: در سال زراعی جاری بر حسب ضرورت و با هماهنگی فرمانداری و امور آب بهره برداری نسبت به رهاسازی آب سد تنگ حمام از طریق مسیر کانال اصلی بصورت ثقلی با هدف جبران بخشی از کاهش دبی آب رودخانه الوند اقدام می شود.

 

دیدگاه شما

باشگاه خبرنگاران
ایسنا
نماینده