آخرین اخبار

29. بهمن 1394 - 12:08   |   کد مطلب: 297563
تالار وحدت در ادامه‌ی اجرای گروه‌ها در جشنواره موسیقی فجر، میزبان دو اجرای درخشان بود، هرچند تناسب چندانی با یکدیگر نداشتند.

به گزارش الوند خبر، شامگاه 28 بهمن‌ماه و در هشتمین شب از اجراهای جشنواره موسیقی فجر، تالار وحدت در سانس نخست، میزبان دو گروه موسیقی بود.

 

ابتدا «بلکه سیسکو» از کشور آفریقایی «مالی» با پوششی بسیار ساده و سازی بسیار عجیب روی صحنه آمد و بدون هیچ مقدمه‌ای شروع به نواختن کرد. سیسکو نوازنده‌ی توانمند ساز «کورا» است. صدای «کورا» به‌گونه‌ای است که به‌نظر می‌رسد چند ساز با هم در حال نواخته شدن هستند.

 

سیسکو با مهارت زیادی که در نواختن این ساز دارد، توانست چند قطعه را بدون آن‌که نتی در مقابلش داشته باشد، به بهترین شکل بنوازد و البته مورد تشویق مخاطبان هم قرار گرفت.

 

بلکه سیسکو

 

 

برخلاف تصور رایج درباره پوشش و موسیقی در کشورهای آفریقایی که رنگ‌های تند و جنب‌وجوش را به یاد می‌آورد، این نوازنده‌ی مهمان در جشنواره موسیقی، لباسی یک‌دست سفید بر تن داشت و از سازش نیز نوایی آسمانی به گوش می‌رسید.

 

پس از اجرای کوتاهی که سیسکو داشت، گروه کوبه‌ای تهران روی سن آمد و حاضران نیز که به‌نظر می‌رسید بیشترشان برای شنیدن موسیقی ایرانی به تالار وحدت آمده بودند، از آن‌ها با ایستادن و تشویق کردن، استقبال کردند.

 

نخستین قطعه‌ی این گروه با صدای آشنای زنگ و ضرب زورخانه آغاز شد و همراه آن مرشد «مهرگان گرامی حقیقی» این‌گونه خواند: به نام خداوند جان‌آفرین/حکیم سخن در زبان آفرین.

 

گروه کوبه‌ای تهران

 

 

سپس یک آهنگ با ریتم تند نواخته شد و در ادامه، صدای دف «حسین رضایی‌نیا» آغازگر قطعه‌ی سوم شد. «همایون نصیری» نیز با نواختن سازهای ضربی قطعه چهارم را آغاز کرد.

 

«مرشد مهرگان» بار دیگر زنگ و ضرب زورخانه را به صدا درآورد و همراه آن شعری را درباره‌ی ایران خواند. دست‌های «کامبیز گنجه‌ای» روی تنبک هنرنمایی خیره‌کننده‌ای در ششمین قطعه‌ی این کنسرت داشت و دو قطعه پایانی این برنامه نیز با نواختن دایره زنگی و ناقارا توسط «وحید اسداللهی» آغاز شدند.

 

پس از آن‌که اعضای گروه کوبه‌ای کار خود را به پایان رساندند و از صحنه خارج شدند، با ادامه یافتن تشویق حاضران، دوباره روی سن آمدند.

 

رضایی‌نیا پیش از اجرای قطعه پایانی، در سخنانی گفت: این نخستین‌بار است که ما پنج نفر به‌عنوان گروه کوبه‌ای تهران دور هم جمع شده و کنسرتی را برگزار کرده‌ایم. من افتخار می‌کنم که در خدمت این هنرمندان هستم.

 

با به صدا درآمدن زنگ زورخانه، آخرین بخش از برنامه‌ی گروه کوبه‌ای تهران هم نواخته شد.

 

 

اجرای گروه کوبه‌ای تهران

 

 

به گزارش ایسنا، «گروه کوبه‌ای تهران» توسط حسین رضایی‌نیا - نوازنده دف و دایره - و همایون نصیری - نوازنده سازهای کوبه‌ای - تشکیل شده است. آن‌ها در سال‌های گذشته با هنرمندان مختلفی کنسرت برگزار کرده‌اند.

 

شاید بتوان هریک از سازهای این گروه را نماینده یک منطقه از ایران دانست؛ دف بیشتر در خطه‌ی کردنشین نواخته می‌شود، سازهای کوبه‌ای این گروه موسیقی، به سازهای جنوبی نزدیک بودند و ناقارا هم نماینده‌ای از سازهای منطقه آذربایجان است.

دیدگاه شما

باشگاه خبرنگاران
http://www.yjc.ir/fa/services/2
ایسنا