پربیننده ها

آخرین اخبار

15. اسفند 1394 - 12:37   |   کد مطلب: 297909
رئیس کمیته ملی المپیک به 24 فدراسیون ورزشی توصیه هایی برای اجرایی شدن فعالیت های جنبش بین المللی المپیک کرد. این توصیه ها که برگرفته از مصوبه کمیته بین المللی المپیک است، راه را برای دگرگون کردن ساختار منشور المپیک در سال 2020 میلادی هموار خواهد کرد.

به گزارش الوند خبر، «کیومرث هاشمی» در نامه ای به رئیسان 24 فدراسیون ورزشی تاکید کرد که این توصیه ها بر اساس طرح «دستور کار2020» کمیته بین المللی المپیک تدوین شده است.
کمیته بین المللی المپیک در صد و بیست و هفتمین اجلاس خود در دسامبر سال 2014 میلادی در موناکو طرح «دستور کار 2020» را که متضمن پیشنهادات و توصیه های اصلاحی برای فعالیت های آینده جنبش جهانی المپیک است، به عنوان سند مرجع با اکثریت آرا تصویب کرد.
کمیته ملی المپیک در نامه خود نوشت: اصلاحات این «دستور کار» حاصل یک سال بحث و مشاوره با اعضای جنبش المپیک و کارشناسان متخصص در زمینه های مختلف و آحاد مردم بوده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کمیته ملی المپیک، رئیس کمیته ملی المپیک در نامه خود به رئیسان 20 فدراسیون ورزشی نوشت: این «دستور کار» وارد مرحله اجرایی شده است، اما در فرآیند اجرا نیز مورد بازبینی های مکرر قرار می گیرد.
هاشمی این نامه را به رئیسان فدراسیون های دوومیدانی، شنا، تیراندازی با کمان، بدمینتون، بسکتبال، بوکس، قایقرانی، دوچرخه سواری، سوارکاری، شمشیربازی، فوتبال، ژیمناستیک، هندبال، هاکی، جودو، تیراندازی، تنیس روی میز، تکواندو، تنیس، ورزش های سه گانه، والیبال، وزنه برداری، کشتی و اسکی ارسال کرد.
«دستور کار 2020» در خصوص بازبینی و اصلاح مقررات و معیارهای گزینش شهر میزبان بازی های المپیک تاکید دارد که در این انتخاب باید موضوعات زیست محیطی مورد توجه قرار گیرد.
در این «دستور کار»، کمیته بین المللی المپیک با توجه به وضعیت بحرانی زیست محیطی در روزگار حاضر، استفاده غالب از امکانات موجود و بهره گیری از ایجاد سالن های موقت و قابل انتقال را در شهرهای میزبان بازی ها مورد حمایت قرار می دهد.
کمیته بین المللی المپیک در این دستور کار بر ایجاد یک راهبرد پایدار که بتواند کشورهای میزبان بازی های المپیک را به اجرای معیارها و ضوابط ناظر بر توسعه پایدار در زمینه های اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی در کلیه مراحل ملزم کند، تاکید دارد.
بر اساس این گزارش، کمیته بین المللی المپیک به همه سازمان های مرتبط با جنبش المپیک در راستای لحاظ رویکرد کامل توسعه پایدار در برنامه های آنها مساعدت می کند.
در طرح موسوم به «دستور کار 2020» آمده است: موضوع توسعه پایدار و حفاظت از محیط زیست از سال ها قبل در ادبیات المپیک به ویژه منشور المپیک مورد تاکید بوده است، اما این موضوع بیش از اینکه در عمل به اقدامات موثری تبدیل شود در سطح وضع مقررات و برگزاری کنفرانس ها محدود بود.
اکنون نقش کمیته ملی المپیک با توجه به مفاد این «دستور کار» در زمینه های اجرایی پررنگ تر خواهد شد.
کمیته بین المللی المپیک در طرح «دستور کار 2020» اعلام کرد که بازی های المپیک تابستانی در 310 ماده و المپیک زمستانی در 100 ماده ورزشی برگزار می شود. البته این موضوع به معنی آن نیست که تک رشته ها حذف خواهند شد، بلکه در بررسی های آینده «کمیسیون هماهنگی برنامه های ورزشی المپیک» که مسئول تعیین و در مواردی اصلاح رشته های ورزشی برای بازی های المپیک است، اولویت را به رشته های چند ماده ای خواهد داد.
همچنین حضور در بازی های المپیک به صورت مساوی برای ورزشکاران زن و مرد از نکات مهم دستور کار 2020 است. در این بخش اعلام شده است که کمیته بین المللی المپیک با همراهی فدراسیون های المپیکی تلاش خواهند کرد که تعداد ورزشکاران زن حاضر در بازی های المپیک را به 50 درصد برسانند.
رئیس کمیته ملی المپیک در نامه خود نوشت: با توجه به این موضوع بنظر می رسد شرایط مساعدی برای فدراسیون های ملی فراهم است تا با استناد به این بخش نسبت به رایزنی در مورد اخذ مجوزهای لازم جهت حضور بانوان با حجاب اسلامی در حد گسترده تر از گذشته اقدام کنند.
«هاشمی» افزود: حضور 50 درصدی بانوان در بازی های المپیک برای کشورهایی که ورزشکاران زن در پایین ترین حد مشارکت است، امری قابل تأمل است. حال با توجه به ملاحظاتی این بخش در برنامه دستور کار 2020 زمینه های قانونی لازم برای طرح درخواست و پیگیری مصرانه آن در دستور کار فدراسیون های ملی کشورهای اسلامی در طی یک برنامه 8 ساله قرار گیرد.
در این نامه توصیه شده است: فدراسیون های ملی با فدراسیون های بین المللی جهت یافتن راه کارهای مناسب برای مشارکت گسترده ورزشکاران زن کشورهای اسلامی با پوشش لازم مذاکرات جامع داشته باشند. شاید رایزنی با سایر کشورهای اسلامی برای راه اندازی یک کمپین از سوی فدراسیون های ملی در حین برگزاری مجامع عمومی فدراسیون های بین المللی مناسب و مطلوب باشد.

دیدگاه شما

باشگاه خبرنگاران
http://www.yjc.ir/fa/services/2
ایسنا