پربیننده ها

آخرین اخبار

20. اسفند 1394 - 0:02   |   کد مطلب: 297922
مشهد- بازشماری برخی صندوق‌های رأی در حوزه مشهد و کلات که پیش از این از طرف فرمانداری مشهد شایعه خوانده شد رنگ واقعیت به خود گرفت و فرماندار مشهد از کاهش و افزایش آرا در صندوق‌هاخبر داد.

به گزارش الوند خبر، حوزه انتخابیه مشهد و کلات در انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی از جمله حوزه هایی بود که با تاخیر بسیاری زیاد و بیش از ۷۲ ساعت نتایج آن اعلام شد و لذا همین موضوع از نخستین ساعات پایان رای گیری تا زمان اعلام نتایج ابهاماتی را برای برخی از کاندیداها و رسانه ها به وجود آورد و موجب گمانه زنی های بسیار شد.

در همین حال دوازدهم اسفند  ماه بر اساس اخبار دریافتی از منابع آگاه مبنی بر بازشماری صندوق های رای با معاون سیاسی و اجتماعی فرماندار مشهد  به گفت و گو نشست اما محمود کریمی این موضوع را شایعه خواند و اظهار کرد: هیچ صندوقی مجددا شمارش نمی شود و شایعات مبنی بر شمارش برخی صندوق ها در این حوزه انتخابیه مشهد و توسط فرمانداری صحت ندارد.

در حالیکه بسیاری از منابع آگاه خبر از بازشماری برخی از صندوق های رای در فرمانداری مشهد دادند اما معاون سیاسی فرماندار مشهد خبر بازشماری صندوق های رای را  کذب می دانست.

نسبت به نتایج آرا شکایت داریم

در همین راستا یکی از کاندیدای ائتلاف اصلاح طلبان در انتخابات مجلس دهم شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار کرد: طبق قانون برای اعتراض به نتایج آراء از زمان اعلام نتایج آراء قطعی تا دو روز بعد از آن نمایندگان می توانند نسبت به نتایج شمارش آرا شکایت داشته باشند که ما نیز این اعتراض را در زمان قانونی خود انجام دادیم.

حسین امینی ادامه داد: هیئت های اجرایی و نظارت نیز اعتراض ما را قبول داشته و در حال شمارش برخی از صندوق های شعبی خاص هستند.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر نتیجه مشخص نیست و منتظر اعلام نتیجه قطعی هستیم، افزود: نمایندگانی از ما در محل شمارش آرا هستند و اینطور که به ما گزارش شده است اشتباهات و خطاهایی نیز صورت گرفته است اما اظهار نظر قطعی را به پس از اعلام نتایج قطعی موکول می کنم.

لفظ «تقلب» را در نتایج‌ آرا استفاده نمی کنیم

رئیس کمیته انتخابات ائتلاف فراگیر اصلاح طلبان خراسان رضوی نیز در این رابطه به مهر گفت: دوست نداریم لفظ «تقلب» را در نتایج آرا مشهد عنوان کنیم و معتقدیم که در شمارش آرا سهل انگاری صورت گرفته است.

مجتبی سادات محمدی افزود: آنچه ناظران ما در شعب اخذ رای به ما گزارش داده بودند با نتیجه برخی از صندوق ها که فرمانداری اعلام کرده بود، اختلاف معناداری داشت.

وی تاکید کرد: ما بر هر نوع رقابت سالم برمبنای قانون و شفاف احترام می گذاریم حتی اگر نتیجه آن به نفع ما نباشد.

نتایج شمارش آرا شفاف نیست

رئیس کمیته انتخابات ائتلاف فراگیر اصلاح طلبان خراسان رضوی با اشاره به اینکه در حال حاضر شفافیت نتایج شمارش آرا صندوق های حوزه انتخابیه مشهد و کلات برای ما جای سوال است، ‌ تصریح کرد: از فرمانداری و مقامات استان خواستار رسیدگی را کردیم.

وی خاطرنشان کرد:‌ در انتخابات سال ۹۲ با وجود رقابت دو کاندیدای مشهدی در انتخابات ریاست جمهوری اما روحانی بیش از ۵۰ درصد آرا را به خود اختصاص داد، حال چطور می شود که دولت با این همه خدماتی که از در این مدت انجام داده است، اما جریان اصلاحات معدل نصف انتخابات ۹۲ را در مشهد رای بیاورد؟

سادات محمدی ادامه داد: حال این ذهنیت به وجود می آید که حامیان دولت روحانی که در سال ۹۲ پای صندوق های رای آمدند آیا نتوانستند با مدیریت خود رضایت مردم را جلب کنند و مدیران احمدی نژادی را حمایت کردند که اکنون آن تعداد افراد به نصف رسیده است؟

فرمانداری همکاری خوبی ندارد

وی تاکید کرد:‌ هیئت نظارت همکاری بهتری نسبت به هیئت اجرایی که فرمانداری است، با ما دارند هر چند توقع اصلی از هیئت اجرایی می رود.

رئیس کمیته انتخابات ائتلاف فراگیر اصلاح طلبان خراسان رضوی با تاکید بر اینکه بازشمارش هر صندوق ما را به اشتباه بودن نتایج آمار انتخابات مصمم تر می کند، تصریح کرد:‌ اگر تیم اجرایی، فرمانداری و استانداری همکاری بهتری داشته باشند و به اعتماد مردم پاسخ مثبت بدهند قطعا نتایج تغییر خواهد کرد.

وی با اشاره به اینکه میزان مشارکت در انتخابات سال ۹۰ نسبت به انتخابات امسال تغییر چندانی نداشته است، گفت: در انتخابات سال ۹۰ بسیاری از اصلاح طلبان در انتخابات شرکت نداشتند چرا که دولت اصولگرایی بود و مجلسی اصولگرا پیش بینی می شد، اما در این انتخابات که بسیاری از اصلاح پای صندوق های رای حاضر شدند و انتخابات تا ساعت ۱۲ تمدید شد اگر میزان مشارکت به ۷۰ درصد می رسید تا چه زمانی می توانستند زمان انتخابات را تمدید کنند و این مسئله سوء مدیریت در پیش بینی میزان مشارکت را نشان می دهد.

رغبت لازم برای رسیدگی به اعتراضات وجود ندارد

سادات محمدی خاطرنشان کرد:‌ با توجه به اینکه دولت فعلی دولتی اعتدالی متمایل به اصلاحات است اما متاسفانه مدیران منسوب به این دولت رغبت لازم را برای رسیدگی به نتایج آرا ندارند و این مسئله به این دلیل است که سوء مدیریت خود را زیر سوال نبرند.

وی ابراز کرد: معتقدیم که پیروزی سازان برای مدیریت اولی هستند اما متاسفانه در مشهد هر زمان اصلاح طلبان به پیروزی رسیدند مدیرانی منسوب می شوند که هیچ نشانی از دولت اصلاح طلب در استان ندارند.

رئیس کمیته انتخابات ائتلاف فراگیر اصلاح طلبان خراسان رضوی با تاکید بر رسیدگی به خواسته ها و تقاضای مردم در هر شرایطی گفت: متاسفانه در این انتخابات مدیران مدیریت صحیحی نداشتند و اکنون ما باید پاسخگوی مردم باشیم.

اختلاف در بازشماری آرا مشهد چشمگیر نبود

اعتراض برخی از کاندیداها در خصوص شمارش ارا و همچنین شایعه بازشماری صندوق های رای حوزه مشهد و کلات موجب شد تا فرماندار مشهد صبح چهارشنبه در نشست خبری به موارد مطروحه در این رابطه پاسخ دهد.

رضا منصوری صبح چهارشنبه در نشست خبری با اشاره به ایجاد تفاوت نتایج آرا پس بازشماری آرا مشهد و کلات اظهار کرد: در این انتخابات مشخص بود که رای دهندگان به صورت فهرستی رای می دهند و همانطور که اعلام شد ۱۰ نفر اول نتایج از دو فهرست اصولگرا و اصلاح طلب بودند.

وی با اشاره به وجود اختلاف در بازشماری آرا مشهد گفت: ۸۴ صندوق مورد تطبیق و ۳۸ صندوق نیز مورد بازشماری قرار گرفت که نتایج اختلاف چندانی نداشت.

وی افزود: پس از اعلام قطعی نتیجه شمارش آرا انتخابات و صدور اطلاعیه رسمی نتیجه آرا، نامزدها دو روز حق اعتراض داشتند تا شکایت خود را به فرمانداری تحویل دهند.

فرماندار مشهد تصریح کرد: شش نفر از نامزدها به صورت انفرادی نسبت به نتایج آرا اعتراض داشتند و این شکایت ها به علت کلی گویی و ارائه ندادن مستندات از سوی شاکیان رد شد و نتیجه آن ها قطعی اعلام شد.

وی افزود: گروه دوم معترضان به نتایج آرا پنج نفر فهرست اصلاح طلبان بودند که درخواست تطبیق و بازشماری برخی از صندوق ها را داشتند که ۸۴ صندوق برای تطبیق و ۳۸ صندوق نیز برای بازشماری اعلام کردند و این عملیات با کمک ۱۹۰ نفر نیرو انجام شد.

منصوری گفت: یکی از ویژگی های این بازشماری و تطیبق حضور نامزدها و یا نمایندگان آن ها در تمامی مراحل تطبیق و بازشماری صندوق ها بود که به طور کامل نظاره گر انجام بازشماری بودند و آن ها نیز در نهایت صحت اجرای انتخابات را تایید کردند.

وی با اشاره به وجود اختلاف جزئی پس از بازشماری صندوق ها بیان کرد: براساس دستورالعمل های قانونی این تفاوت و این اختلاف جزئی صورت جلسه و به عنوان صورت جلسه نهایی به وزارت کشور تقدیم شد.

فرماندار مشهد با اشاره به اینکه اگر هر یک از نامزدها به نتایج بازشماری نیز اعتراضی داشته باشند می توانند با مراجعه به شورای نگهبان اعتراض خود را اعلام کنند، تاکید کرد:‌ در این صورت شورای نگهبان پس از بررسی های لازم تایید نهایی و صحت در انتخابات را اعلام خواهد کرد.

کاهش برخی آراء

وی اشاره ای به اختلاف آرا ۱۰ نماینده اولیه مشهد و کلات پس از بازشماری صندوق ها داشت و تصریح کرد: رای امیرحسین قاضی زاده هاشمی از ۳۸۴ هزار و ۷۷ رای به ۳۸۶ هزار و ۴۲۰ رای، رای حجت الاسلام نصرالله پژمانفر از ۳۷۷ هزار و ۷۳۴ رای به ۳۸۰ هزار و ۵۳۶ رای،‌ محمد حسین حسین زاده بحرینی از ۳۵۳ هزار و ۱۱۸ رای به ۳۵۷ هزار و ۲۱ رای، رضا شیران خراسانی از ۳۴۳ هزار و ۷۲۲ رای به ۳۴۹ هزار و ۷۵ رای و جواد کریمی قدوسی از ۳۲۴ هزار و ۴۵۰ رای به ۳۲۸ هزار و ۶۸۰ رای تغییر کرد.

منصوری ادامه داد: رای حسین امینی از ۲۷۲ هزار و ۷۰ رای به ۲۷۶ هزار و ۳۲۸ رای، نسرین یوسفی از ۲۵۱ هزار و ۱۸۵ رای به ۲۵۴ هزار و ۲۶۹ رای، علیرضا شهریاری از ۲۴۰ هزار و ۲۱۹ رای به ۲۴۲ هزار و ۱۷۰ رای، محمدرضا کلائی از ۲۳۵ هزار و ۶۹۵ رای به ۲۳۷ هزار و ۲۱۴ رای و تقی ابراهیمی سالاری از ۲۲۶ هزار و ۶۴۵ رای به ۲۳۰ هزار و ۴۵۱ رای تغییر کرد.

فرماندار مشهد خاطرنشان کرد:‌ با توجه به این بازشماری ها اختلاف نفر پنجم و ششم حدود ۵۲ هزار رای است.

وی افزود: صندوق هایی که نامزدهای ائتلاف اصلاح طلب خواستار بازشماری بودند، بازشماری شد که این صندوق ها از تمامی نقاط شهر انتخاب شده بودند.

منصوری با اشاره به اینکه طبق قانون نامزدهای انتخاباتی می توانند درخواست بازشماری آرا در تنها ۱۰ درصد کل صندوق های رای را داشته باشند، بیان کرد: به جهت اطمینان خاطر دادن به ائتلاف اصلاح طلبان ۱۶ درصد صندوق ها مورد بازشماری قرار گرفت.

خستگی عوامل اجرایی دلیل خطا

وی با بیان اینکه در برخی از صندوق ها نتیجه تعدادی از نامزدهای اصلاح طلب صفر اعلام شده بود که پس از بازشماری این نتیجه تغییر بیش از ۷۰۰ رای داشت، گفت:‌ این آرا در پیش درست وارد شده بود اما در برگه صورت جلسه آرا جا به جا وارد شده و به همین جهت آرا برخی از این نامزدها صفر وارد شده بود.

فرماندار مشهد تاکید کرد:‌ تعداد صندوق های حوزه انتخابیه مشهد یک هزار و ۱۵۹ صندوق اخذ رای بود که تمامی عوامل اجرایی در پای صندوق های رای موظف بودند تا اعلام اتمام نتایج آرا استراحتی نداشته باشند و این مسئله دلیلی بر برخی از اشتباهات صورت گرفته بود.

وی خاطرنشان کرد: یکی از درخواست های من به وزارت کشور حوزه بندی مشهد همچون تهران است تا علاوه بر اعلام نتایج به صورت سریع تر نیروهای اجرایی نیز به دلیل خستگی دچار اشتباه نشوند.

دیدگاه شما

باشگاه خبرنگاران
ایسنا
نماینده