آخرین اخبار

20. اسفند 1394 - 11:24   |   کد مطلب: 297963
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: از آنجا که در طرح ارائه شده به مجلس درباره رسیدن حد نصاب ورود به مجلس از 25 درصد کل آراء به 20 درصد، ماده ای دیگر وجود دارد که بلافاصله پس از تأیید شورای نگهبان و تصویب در مجلس، طرح لازم الاجرا است، احتمال لغو انتخابات دور دوم در برخی حوزه‌های انتخابیه نیز وجود دارد.

به گزارش الوند خبر «محمدمهدی مفتح» در گفت و گو با خبرنگار رودآور، با اشاره به ارائه نظر کارشناسانه خود درباره طرح اصلاح قانون انتخابات و حد نصاب ورود به مجلس گفت: درباره اصلاح قانون انتخابات، مجلس طرحی شامل سه ماده مطرح کرده است، که یکی از موارد آن رسیدن حد نصاب ورود به مجلس از 25 درصد کل آراء به 20 درصد است.

وی اظهار کرد: لازم الاجرا شدن این طرح و قانون بلافاصله پس از تأیید شورای نگهبان و تصویب مجلس یکی دیگر از مواد طرح ارائه شده است.

نماینده مردم تویسرکان در مجلس شورای اسلامی افزود: در انتخابات هفتم اسفند ماه از با استناد به ماده از قانون که حد نصاب ورود به مجلس کسب 25 درصد آراء است، انتخابات در برخی حوزه ها به دور دوم کشیده شده است، اما اگر طرح یاد شده  مصوب شود، در این صورت با توجه به لازم الاجرا بودن بلافاصله پس از تصویب، احتمال لغو انتخابات دور دوم در برخی حوزه‌های انتخابیه نیز وجود دارد.

 مفتح همچنین از رد و بدل شدن چندین باره طرح بین مجلس و شورای نگهبان برای رفع ایرادات آن خبر داد و افزود: در جلسه روز گذشته این طرح دوباره در مجلس مطرح و ایرادات آن رفع و برای گرفتن تأییدیه به شورای نگهبان ارجاع داده شد.

وی با بیان اینکه این نظر کارشناسایی بنده است که طبیعتا برخی با آن موافق هستند و برخی دیگر مخالف، تصریح کرد: اگر قانون اصلاح انتخابات مصوب شود، درخصوص انتخابات اخیر نیز لازم الاجرا است.

نماینده مردم تویسرکان در مجلس شورای اسلامی در ادامه گفت: در مصوبه ای از قانون انتخابات سابق بر این قرار بود که انتخابات میان دوره ای مجلس نیز در صورت نرسیدن به حد نصاب های لازم دور دوم داشته باشد، که تنها یک مرحله رخ داد و پس از آن مجلس تصویب کرد کاندیدایی که بیشترین آراء را در میان دوره ای مجلس کسب می کند به مجلس راه یابد و دورم دوم برای انتخابات میان دوره ای نداشته باشیم و بنده نیز با استناد به این گونه موارد و اصلاحیه ها در قانون نظر کارشناسی اخیر خود را ارائه داده ام.

دیدگاه شما

باشگاه خبرنگاران
نماینده