پربیننده ها

آخرین اخبار

14. آبان 1396 - 11:01   |   کد مطلب: 299992
بازگشایی مرز خسروی نیازمند دستور مستقیم نخست‌وزیر عراق است
آب پاکی روی دست خسروی/ قشقاوی: فکر نمی‌کنم مرز خسروی باز شود
معاون وزیر امور خارجه گفت: گشایش مرز خسروی تنها به‌دستور مستقیم نخست‌وزیر عراق بستگی دارد.

به گزارش الوند خبر، حسن قشقاوی در گفت‌وگوی رادیویی با اشاره به عدم بازگشایی مرز خسروی در ایام اربعین حسینی(ع) اظهار داشت: اجازه برای گشایش مرز خسروی تنها و مستقیم بستگی به دستور نخست‌وزیر عراق دارد.

 

معاون وزیر امور خارجه با اعلام اینکه بنا به دلایل متعددی طرف ایرانی مایل به بازگشایی مرز خسروی است، گفت: اول اینکه قبل از ایام اربعین تمامی هماهنگی‌ها انجام شده و مرز خسروی یکی از بهترین مرزهای ما از لحاظ زیرساختی است.

 

وی با بیان اینکه در شرایط کنونی امکانات گسترده‌ای در مرز خسروی و قصرشیرین وجود دارد، اضافه کرد: ما معتقدیم که این مرز هرچه سریعتر باید بازگشایی شود زیرا هم باعث کسادی کار کسانی شده که در آنجا سرمایه‌گذاری کردند و از طرفی فشار افکارعمومی خیلی زیاد است.

 

قشقاوی با ابراز اینکه نماینده‌ها و استاندار کرمانشاه همچنان با طرف عراقی در تماس هستند، عنوان کرد: اما اصلی‌ترین موضوع این است که اجازه گشایش مرز مستقیماً به‌دست نخست‌وزیر عراق حیدر العبادی باید انجام شود و درنهایت العبادی باید در این رابطه تصمیم بگیرد.

 

وی با اظهار اینکه در شرایط کنونی مهمترین موضوع برای نخست‌وزیر عراق تنها ملاحظه امنیتی است، یادآور شد: آن طرف مرز عراق استان دیاله است و استان دیاله از گذشته محل تمرکز مجاهدین بود و اکنون نیز داعش و هرچند داعش شکست بخورد اما این تروریستها به یکی از جاهایی که پناه ببرند آن طرف مرز خسروی است.

 

معاون وزیر امور خارجه با اشاره به اینکه در استان دیاله همچنین در تحولات کردستان عراق آلودگی امنیتی ایجاد شده است، گفت: مقامات عراقی مایل نیستند این فضای امن و این شکوهی که در اربعین وجود دارد با یک حادثه کوچک خدشه‌دار شود و لذا تنها مانع ملاحظات امنیتی عراق است.

 

وی افزود: ما هر لحظه منتظریم این مرز بازگشایی شود اما اکنون با توجه به اینکه دو سه روز بیشتر تا ایام اربعین باقی نمانده است بنده فکر نمی‌کنم که این مرز باز شود.

 

 

 

دیدگاه شما

باشگاه خبرنگاران
ایسنا
نماینده