پربیننده ها

آخرین اخبار

17. آبان 1396 - 12:41   |   کد مطلب: 300006
بعد از چندین مرحله توافق کتبی و شفاهی و جلسات متعددی که در مرزهای مشترک داشتیم نتیجه قطعی این بود که مرز خسروی فعال شود.

به گزارش الوند خبر، به نقل از ایسنا؛ حسین ذوالفقاری در حاشیه نشست ستاد مرکزی اربعین حسینی در جمع خبرنگاران درباره مرزی خسروی افزود : ما امسال از حدود شش ماه پیش توافقنامه کتبی با طرف عراقی داشتیم و چندین جلسه فرعی نیز بین مسئولان عراق و جمهوری اسلامی ایران در مرزهای مشترک صورت گرفت . 

وی گفت: مسیر کاملا در داخل خاک عراق بررسی شد، تیم های مشترک برای تامین امنیت این مسیر طرح هایی را تهیه کردند و مسئولان عراق نیز اعلام آمادگی کردند که امنیت آن را کامل برقرار و نهایتا مسیر را برای تردد زائران آماده سازی کنند.

رئیس ستاد مرکزی اربعین حسینی افزود: بعد از چندین مرحله توافق کتبی و شفاهی و جلسات متعددی که در مرزهای مشترک داشتیم نتیجه قطعی این بود که مرز خسروی فعال شود و بر همین اساس ما بخشی از زیرساخت ها را از چند ماه قبل شروع کردیم که از جمله پارکینگ، موکب و بیمارستان های صحرایی در آن جا ساخته شد و خیلی از مردم قصر شیرین نیز در آن جا سرمایه گذاری های زیادی کردند.

وی گفت : یکشنبه (7 آبان) هفته گذشته قرار شد که عملا نخستین زائرین از این مرز عبور کنند که یک باره طرف های عراقی اعلام کردند که مقامات بالاتر گفته اند که فعلا اقدامی صورت نگیرد.

ذوالفقاری افزود : از زمانی که این موضوع اعلام شد ما همه رایزنی های مختلف را انجام دادیم و شخصا با وزیر کشور و رئیس ستاد اربعین عراق صحبت کردم؛ حتی در یکی دو مرحله به ما قول دادند که یکی دو روزه مسئله را پیگیری و هماهنگ می کنند.

وی ادامه داد: حتی برخی از مقامات مسئولان کشور تماس گرفتند و پیگیری های زیادی صورت گرفت، سفیر ما در عراق چندین روز وقت گذاشتند که باید براساس توافق کتبی این کار انجام شود و جزء تعهدات بوده است.

رئیس ستاد مرکزی اربعین حسینی گفت: البته در این طرف نیز شایعات عجیبی صورت گرفته بود که ما با طرف عراقی توافق کرده بودیم که برای هر زائر 5 هزار تومان به آن ها بدهیم که این مبلغ را پرداخت نکردیم و آن ها همکاری نکردند که این موضوع فاقد صحت است و اصلا چنین توافقی نداشتیم بلکه همانند سایر مرزها توافق شده بود که مرز خسروی نیز باز شود . 

وی افزود : حتی دوستان ما در نیروی قدس و رابط نظامی ما در سفارت کشورمان در عراق که محور هماهنگی دو کشور بود موضوع را پیگیری کردند که به نتیجه نرسید. 

ذوالفقاری گفت : درنهایت طرف های عراقی اعلام کردند ما براساس ملاحظاتی که برای زائرین ایرانی داشتیم این مرز باز نشد و شرایط ما به گونه ای بود که نمی توانیم براساس شرایط جدیدی که در عراق است این مرز را باز کنیم.

وی افزود: منتظریم به صورت خصوصی تر آن ملاحظات را به ما اعلام کنند. 

رییس ستاد مرکزی اربعین حسینی گفت : برداشت کلی ما این بوده است که آن ملاحظات بیشتر امنیتی بوده است، چون عراق در استان الانبار با آخرین تکفیری ها درگیر هستند و از طرفی برخی از این تکفیری ها نیروهای سازمان یافته در مقابل عراقی ها بودند که پراکنده شده اند؛ احتمال زیاد اطلاعات جدیدی با توجه به تحولاتی که در آنجا صورت گرفته به دستشان آمده است، بنابراین طرف عراقی نخواست روی بازشدن مرز خسروی و تردد زائران خطر کند.

 

 

 

دیدگاه شما

باشگاه خبرنگاران
ایسنا
نماینده