آخرین اخبار

28. آذر 1396 - 13:10   |   کد مطلب: 300085
رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه گفت: حدود ۲ هزار میلیارد برای نقاط زلزله زده تصویب شده اما نگرانی ما این است که قول مسئولین در این زمینه در حد وعده نماند و اجرائی شود.

به گزارش الوند خبر، کیوان کاشفی امروز سه شنبه در نشست خیرین اصناف و بازاریان کشور در قصرشیرین اظهار داشت: سردار ریحانی خیلی خوب در مورد مردم کرمانشاه صحبت کردند، مردم این منطقه مردمی هستند که خیلی وقت ها درس پس داده اند. این مردم زمان جنگ هم سختی های بیش از این را پشت سرگذاشتند.

این مسئول ادامه داد: به اذعان دیگران ناراحتی بین این مردم برای حادثه زلزله وجود دارد اما ماتم زده نیستند.

وی بر کمک به مردم این مناطق برای بازسازی و همچنین ایجاد رونق اقتصادی در  نقاط زلزله زده تاکید کرد.

کاشفی گفت: اتاق های بازرگانی کشور با هماهنگی اتاق کشور مذاکرات مفصلی را انجام دادند و اختیار تام به ما دادند و  ما عهده دار ساخت تمامی مدارس روستایی که بر اثر زلزله آسیب دیدند شدیم.

وی از برگزاری نشست های متعددی با نوسازی مدارس در این زمینه خبر داد و تصریح کرد: از بین ۷۵۸ مدرسه ای که در استان در مناطق زلزله زده وجود داشت، حدود ۱۱ درصد یعنی ۸۱ واحد تخریب شده و نیاز به بازسازی دارد که رقم خوبی است و خوشبختانه خیلی از مدارس را به دلیل اینکه خیرین ساخته بودند، مستحکم بود و آسیب جدی ندید.

رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه افزود: از ۸۱ واحد مذکور ۵۰ واحد با ۱۳۰ کلاس مدارس روستایی بوده که کل  مدارس را ما تقبل کرده ایم و تفاهم نامه ساخت ۱۶ مدرسه تا امروز بسته شده است.

وی گفت: تلاش ما این است با استفاده از سیستم های روز و سریع، حداکثر ظرف ۲ تا ۳ ماه بتوانیم این مدارس را تحویل دهیم.

این مسئول، سردار ریحانی را سرمایه گرانقدر ی برای استان دانست و گفت: بعد از حادثه زلزله خیلی از مسئولین و شخصیت ها از استان ما بازدید کردند که یکی از مهمترین حضورها، حضور مقام معظم رهبری بود که قدم رنجه کردند و افتخار و پشتوانه بسیار بسیار خوبی برای مردم منطقه بود.

وی تصریح کرد: طی نشست های مسئولین و بازدید آنها از استان چیزی حدود ۲ هزار میلیارد تومان تصویب شده که باید به این مناطق پرداخت شود.

رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه ادامه داد: فکر می کنم نکته اصلی و مهم تاکید بر این است که بتوانیم این مبلغ را به موقع وصول کنیم و درست استفاده کنیم.

وی افزود: ۳ بخش در این مورد می توانند اثرگذار باشند که از آن جمله سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و دیگری مسئولین استان هستند که بتوانند چابکی داشته و این اعتبارات را به موقع جذب کنند.

کاشفی مردم را نیز در این موضوع موثر دانست و گفت: خود مردم باید همت کنند و به موقع پای کار بیایند.

وی افزود: به عقیده من اگر این اعتبارات جذب و درست هزینه شود، هم بازسازی مناطق زلزله زده صورت می گیرد و هم رونق اقتصادی برای منطقه به همراه خواهد داشت.

رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه تاکید کرد: بزرگترین نگرانی ما این است که این مبالغ در حد قول و وعده و وعید باشد و امیدواریم اینگونه نباشد.

وی افزود: با یک مقدار اطلاعاتی که از وضعیت اقتصادی دولت، واقعیت این است کا خیلی در این بخش امیدوار نیستیم و باید پافشاری کنیم و بخواهیم این وعده ها فقط در حد مصاحبه تلویزیونی نماند و اجرائی شود.

کاشفی گفت: زلزله کرمانشاه یک تبعاتی داشت و شاید عمده تبعات به خاطر پیشرفت فضای مجازی بود اما زلزله می تواند یک تجربه برای همه کشور باشد.

وی تصریح کرد: متاسفانه ما در خیلی از مسائل در کشور یک غفلت هایی را داریم و دچار چنین خسارت هایی می شویم.

این مسئول افزود: اولین و مهمترین دلیل خسارات زلزله این است که متاسفانه هیچکس در کشور ما آموزش های لازم را در این زمینه ندیده است و فقدان آموزش در سطوح بالاتر هم دیده می شود.

وی کوتاهی در ساخت و سازها را از دیگر دلایل خسارات زلزله عنوان کرد و گفت: می شود طی یک برنامه ۳۰ ساله تمام ابنیه کشور را تا ۷ ریشتر مقاوم کرد.

کاشفی تاکید کرد: در بحث فضای مجازی که در زلزله بسیار تاثیر داشت باید یک مدیریت داشته باشیم، چرا که اکنون تخریب آن بیش از فواید آن است و افکار عمومی را دچار خلل می کند اما با مدیریت می توان از فوائد آن بهره برد.

دیدگاه شما

باشگاه خبرنگاران
http://www.yjc.ir/fa/services/2