آخرین اخبار

18. بهمن 1396 - 8:27   |   کد مطلب: 300198
رونمایی از تازه ترین مشکل پس از زلزله؛
روزگار سخت اجاره‌ نشین‌ ها در گرانی بازار قصرشیرین
در پی زلزله اخیر غرب استان کرمانشاه، تکاپوی مستاجران برای تغییر محل اسکان و تلاش صاحبان املاک برای اجاره دادن ملک خود بازار معاملات مسکن را داغ می کند.

به گزارش الوند خبر،  این روزها مشاوران املاک به واسطه معاملات مالک و مستاجر سرشان حسابی شلوغ است؛ آنها می‌ خواهند از اوضاع موجود استفاده کنند چرا که از رکود بازار خرید و فروش مسکن سودی نصیبشان نشده و قصد دارند از محل اجاره مسکن حداقل درآمدی داشته باشند.

 

قصرشیرین در مقایسه با شهرستان سرپلذهاب آسیب کمتری در زلزله 7.3 ریشتری اخیر دید. تعدادی از خانه ها تخریب و یا نیازمند تخریب شدند و بسیاری از خانه های سطح شهر با وجود ریزترک های آن قابل سکونت هستند و همین موضوع موجب شد منازلی که سالم هستند به قیمتی بسیار بالاتر از میانگین بازار مسکن اجاره داده شوند.

 

شواهد هم نشان می ‌دهد، قیمت رهن و اجاره در قصرشیرین و دیگر شهرهای غربی استان امسال نیز با افزایش روبه ‌رو بوده است. به رغم بی رونقی بازار خرید و فروش مسکن نبض بازار رهن و اجاره با قیمت ‌های صعودی تندتر از گذشته می ‌زند.

 

بازار اجاره مسکن در قصرشیرین چند سالی است که بدون نظارت مسئولان به کار خود ادامه داده و مستاجران به ویژه خانواده ‌های ضعیف و کم درآمد و حتی جوانان تازه ازدواج‌ کرده را کلافه کرده است.

 

باید از همین الان فکری به حال مردمی شود که همه ساله چندین روز بلکه چند هفته را در بنگاه ‌های املاک صرف یافتن مسکن با اجاره مناسب می ‌کنند اما باز هم در نهایت چاره ‌ای جز اجاره مسکن با قیمت‌ های سرسام ‌آور ندارند.

 

 تلاش مستاجران برای تمدید قراردادها

نعمت الله نوربخش یکی از مشاوران املاک قصرشیرین در گفتگو با الوند خبر، اظهار داشت: امسال به واسطه تقاضای زیاد مردم برای اجاره منازل شاهد افزایش اجاره ‌بها هستیم؛ برخی از مستاجران هم تلاش می‌ کنند قراردادهای خود را تمدید کنند.

 

رئیس صنف مشاورین املاک قصرشیرین افزود: مدتی نیز موضوع شایعات تصویب منطقه آزاد تجاری قصرشیرین املاک شهرستان را در ابهام عجیبی قرار داده است.

 

وی تصریح کرد: از طرفی نبود اشتغال در این شهرستان موجب مهاجرت بسیاری از شهروندان و خالی شدن املاک سطح شهر شده است و از طرفی هم شایعه منطقه آزاد و تقاضای مردم سرپلذهاب برای اجاره منازل قصرشیرین، افزایش قیمت زیادی را در املاک سطح شهرستان ایجاد کرده است.

 

وی خاطرنشان کرد: اکنون اکثر جوانان و شهروندان قصرشیرین با وجود نبود اشتغال و منبع درآمدی مناسب، ناچارند مبالغ زیادی را برای رهن و اجاره منزل خود بپردازند.

 

این مشاور املاک درخصوص برخی اظهارنظرها مبنی بر اینکه مشاوران املاک هم به دلیل افزایش سود حاصل از بالا رفتن اجاره بها، مالکان را تشویق به افزایش نرخ اجاره می کنند، اظهار داشت: این اظهارنظر در مورد همه بنگاه ‌های معاملات ملکی صدق نمی‌ کند زیرا ما هم تمایل داریم مستاجرانی که شرایط مالی مناسبی ندارند سرپناهی پیدا کنند.

 

 یکی دیگر از مشاوران املاک گفت: امسال بیشتر مالکان در پی افزایش اجاره ‌بها هستند و نسبت به گرفتن پول رهن چندان تمایلی نشان نمی ‌دهند؛ البته این امر کاملا طبیعی است که مالکان به فکر درآمد بیشتری باشند زیرا برخی از آنها از همین راه زندگی خود را می ‌گذرانند اما در این میان مستاجران هم فشار بیشتری بابت تأمین هزینه ‌های زندگی متحمل می‌ شوند.

 

وی با اشاره به افزایش بدون قاعده و قانون اجاره ‌بها در شهرستان گفت: اگر‌چه میزان افزایش اجاره‌ بها به صورت قانونی 10 درصد است اما در حقیقت این امر از سوی صاحبان املاک رعایت نمی‌ شود و علتش نبود ساز و کاری مشخص در این زمینه است.

 

افزایش کلافه کننده اجاره‌ بها برای مستاجرین

علی رستمی یکی از شهروندان قصرشیرینی گفت: هشت سال است که مستاجرم و هر سال به دنبال یافتن منزل اجاره‌ ای متناسب با درآمدم از این بنگاه به آن بنگاه می‌ روم.

 

وی افزود: روز به روز هزینه‌ های زندگی از خورد و خوراک و پوشاک گرفته تا تهیه سرپناه رو به افزایش است اما درآمدم متناسب با افزایش هزینه‌ ها نیست.

 

وی گفت: سال گذشته منزلی با 10 میلیون تومان رهن و 500 هزار تومان اجاره کردم، اما امسال مالک خواستار افزایش اجاره بهاست و حاضر نیست مبلغ رهن را افزایش دهد.

 

سعید کرمی یکی دیگر از مستاجران که برای پیدا کردن خانه ‌ای با اجاره بهای کمتر به مشاور املاک مراجعه کرده است، گفت: افزایش اجاره‌ بها کلافه ‌ام کرده است آن هم در شرایطی که شاهد افزایش هزینه ‌های زندگی هستم؛ هرچه تلاش می‌ کنم به جایی نمی ‌رسم قیمت ‌ها سرسام ‌آور است و هیچ نظارتی هم در این خصوص وجود ندارد.

 

وی افزود: با توجه به حقوق تعیین شده وزارت کار برای کارگران، پرداخت اجاره ‌بهای 400 یا 500 هزارتومانی واقعا سخت است.

 

ضرورت ساماندهی بازار اجاره مسکن 

یک کارشناس بازار مسکن هم با تاکید بر ضرورت ساماندهی بازار اجاره ‌بها گفت: تنها راه مقابله با این نوع نابسامانی‌ ها ابتدا ساماندهی و بازسازی منازل تخریب شده شهرستان است. همچنین باید واحدهای مسکونی بیشتری برای مقابله با رشد قیمت ‌ها در حوزه خرید و فروش و حتی اجاره ‌بها تولید شود.

 

علی فلاح نژاد تاکید کرد: دولت باید ساخت منازل تخریب شده قصرشیرین و سرپل ذهاب را تسریع بخشد که مردم منطقه از این وضعیت بی سرپناهی خود رهایی یابند و برای اقشار ضعیف جامعه به دنبال تولید مسکن استیجاری باشد.

 

وی تصریح کرد: در صورتی که کمبودی در بازار مسکن برای اسکان مردم وجود نداشته باشد، شاهد نوسان شدید قیمت‌ ها هم نخواهیم بود.

 

فلاح نژاد با اشاره به تقاضاهای انباشت شده مسکن در سال ‌های گذشته، اظهار داشت: همسو نبودن تقاضا و عرضه مسکن در کشور و به تبع آن در استان کرمانشاه معضلی است که اکنون به عرصه‌ ای برای جولان دلالان و واسطه‌ ها برای افزایش اجاره ‌بها تبدیل شده و تاثیر زیادی هم در افزایش قیمت‌ ها داشته است.

 

این کارشناس بازار مسکن تاکید کرد: نگاه مالکان به اجاره ملکشان در این چند سال جنبه درآمدزایی داشته و حتی برخی از مالکان اجاره ‌بهای ملک خود را با سود بانکی محاسبه می‌ کردند، اما با کاهش سود بانکی طی 2 سال اخیر بسیاری از آنها ترجیح می دهند به جای دریافت پول رهن بالا و سپرده گذاری در بانک ‌ها مبلغ اجاره ‌بها را افزایش دهند.

 

وی افزود: این وضعیت در بخش مسکن باعث شد اجاره‌‌ ها در این چند سال برخلاف ثبات قیمت مسکن افزایش پیدا کند و مستاجران را با مشکلات عدیده‌ای مواجه سازد.

 

 

 

 

دیدگاه شما

باشگاه خبرنگاران
ایسنا
نماینده