آخرین اخبار

18. بهمن 1396 - 8:29   |   کد مطلب: 300199
یکی از جوانان صحنه ای توانسته است با همکاری دوستانش فکری برای آلودگی صوتی موتور سیلکت ها کند.

به گزارش الوند خبر، سایت امروله نوشت: منصور نژاد حسینیان یکی از مخترعین جوان و بسیجی شهرستان صحنه است که توانسته با کمترین امکانات محصول مفیدی را ایجاد کند.

با او در مورد کارش و اختراعی که انجام داده به گفتگو نشستیم.

خودتان را کامل معرفی کنید.

بنام خدا و با سلام. منصور نژاد حسینیان هستم، دانشجوی مهندسی مکانیک و نماینده تیم طراحی و تولید پروژه صدا خفه کن موتورسیکلت هوندا که به لطف خدا وهمکاری دوستانم محمد نوری و احسان قاسم آبادی طی دو سال زمان کاری موفق به طراحی و تولید دستگاه نامبرده شدیم.

در مورد اختراعی که داشته اید برایمان توضیح دهید.

بعد از عارضه یابی و شناخت نقص موتور سیکلت های هوندایcc 125 در خصوص استاندارد نبودن اگزوز، آلودگی صوتی، لرزش آن و شناخت نیاز جامعه اعم از آرامش موتور سواران و عموم مردم در برابر آلودگی صوتی اگزوز، این موتورها با مقایسه با موتورهای استاندارد روز نقص یابی شده و اقدام به طراحی نمونه اولیه پس از انجام محاسبات فشار خروجی اگزوز و دور آن شد.

پس از نمونه سازی قطعه نامبرده  متناسب با نیاز بازار و مشتریان مورد نظر این محصول اعم از نیاز به سهولت در نصب بدون تعویض اگزوز و توسط خود راکب، زیبایی  و بازار پسند بودن، قیمت مناسب و مضر نبودن بلکه مفید بودن برای دستگاه یعنی کاهش استهلاک موتور، نمونه اولیه با لوله های استیل و آلومینیومی تراشکاری و ساخته و نصب شد و پس از آزمایش، نتیجه مطلوب دریافت شد.

در این آزمایش قطعه ساخته شده بر روی موتور نصب شد و شاهد افزایش فرکانس و کاهش دامنه صدا و کاهش قدرت امواج صوتی که در نهایت موجب شنیده شدن صدای کم و از نوع بم و افزایش شتاب موتور سیکلت و کاهش لرزش آن  در مقایسه با اگزوز تکمیل نشده موتور نام برده شد.

 

 

این ایده چگونه به ذهن شما رسید و چه برنامه ای برای ادامه آن دارید؟

ایده اولیه ناشی از در خواست های مکرردر سایت های مشاوره مکانیک خودرو و اعلام نیازمردم به این محصول بود.

برنامه ما هم  تولید وعرضه در سطح کشور و کشور های همسایه است. صادرات در مرحله  دوم قرار دارد.

چه آزمایشاتی بر روی طرح شما انجام گرفته و چه تاییده هایی گرفته است؟

تست شتاب، تست صدا، تست لرزش، تست بازارسنجی (در شهر تهران) که در همه موارد نتیجه مطلوب دریافت شد.

برای معرفی بیشتر آن نیاز به چه حمایت هایی دارید و چه کمک هایی به شما شده است؟

نهادهای حمایت کننده مرکز علمی پژوهشی سپاه وسازمان پارک علم وفناوری با مرکزیت کانون شکوفایی وخلاقیت صحنه با مدیریت خانم اکرادی، که زحمات زیادی در این راستا کشیده اند، بوده اند.

سپاه شهرستان صحنه نیز باتخصیص پایگاه علمی نقش بسزایی در حمایت و تکمیل پروژه داشته است. در حال حاضر نیز درگیر تولید انبوه دائره به بازار هستیم. به نظر ما باید ضمن نظارت دقیق برای ارایه  تسهیلات و تجهیزات بلاعوض به مخترعان وکارآفرینان اقدام کنند.

موانع کار یک مخترع چیست و باید برای رفع آن چکار کرد؟

اول خشک، تئوری و بدون انعطاف بودن نظام آموزشی و بعد از آن بازار پیچیده و معتاد به واردات و ...

در خصوص راه حل ها نیز باید گفت که درابتدا بایستی حتما و حتما تشکیل تیم و مشخص کردن هدف و مشورت با عمده فروش های بازار هدف در دستور کار قرار گیرد. سپس استفاده مکمل از ظرفیت بخش خصوصی و همچنین پشتکار وتوکل بر خدا که مهمترین عامل موفقیت در هر کاری است.

 

بازار فروش طرح شما چگونه است؟

به لطف خدا خوب است.

سخن آخر.

اولین راه پیشرفت کشوراصلاح اقتصاد وارتباط بین صنعت ودانشگاه و اصلاح نظام آموزشی تئوری ناکارآمد، از ابتدایی تا دانشگاه است که در آن بدون مشخص بودن هدف وتخصص هزاران مطلب پراکنده واکثرا بی ربط را با فشار واجبار یاد مخاطب می دهند که اکثرا فراموش می شود و مابقی مطالب هم قابلیت تبدیل به عمل را ندارند.

فرضا یک دانش آموز دبیرستانی رشته ریاضی چرا باید تا آخر تاریخ وادبیات وعربی و... یا حتی شیمی وفیزیک را بخواند. چرا مثل کشورهای پیشرفته از ابتدای راهنمایی شغل آینده فرد معلوم نمی شود؟ که هم واردتر در کارها شود و هم وقت و هزینه کمتری را برای شخص و جامعه تلف کنیم.

روحیه مطالبه گری از مسئولین و ارائه راه حل و پیشنهاد تا حصول نتیجه باید در مردم زنده باشد، حداقل در خواص ونخبگان وفرهنگیان باید جدی تر وپررنگ تر باشد. امروزه اکثرا تفکر ملی و کشوری که مورد تاکید همه  ادیان هست را به منفعت ومشکلات شخصی نباید ترجیح بدهیم زیرا در حل مشکلات مسئولیم.

نخبگان و دانشجویان با وجود همه مشکلات، باید برای تاسیس کانون ها و پژوهش سراها در همه زمینه ها به میدان بیایند زیرا موتور پیشرفت کشور آنها هستند و برای جامعه الگو محسوب می شوند.

دیدگاه شما

باشگاه خبرنگاران
ایسنا
نماینده