آخرین اخبار

13. شهريور 1396 - 14:03   |   کد مطلب: 299752
حتما درمهمانی ها دیده ایم که از میان ده نفر حاضر، حتما پنج شش نفر با تلفن های همراه خود درحال بازی، بلوتوث کردن، ارتباط تلگرامی با یکدیگر و یا با دیگران هستند. همه کنار هم نشسته اند اما در واقع با تلفنهای خود حرف می زنند!

الوند خبر، یادداشت / رضا خزائی؛ یادتان هست قدیما وقتی به یک مهمانی دعوت می شدیم برای باهم بودن چقدر ذوق و شوق داشتیم و از بودن در کنارهم آنقدر لذت می بردیم که گذر ساعت ها را در کنار یکدیگر احساس نمی کردیم؟ آری درست است امروز شاید از رفتن به مهمانی و دور همی ها دوری کنیم به خاطر آنکه خیلی راحت با استفاده از فضای مجازی با یکدیگر ارتباط برقرار می کنیم و بسیاری از دلایلی که در گذشته برای باهم بودن ها وجود داشته البته امروز هم کم و بیش وجود دارد مثل تولد مراسمات مختلف و ... خیلی ساده در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی با تبریک و تسلیت مختصر برگزار می شود. با نگاهی گذرا به وضعیت امروزمان به عمق گودال عمیق تأثیرات این شبکه ها در زندگی از همه جنبه ها یعنی از زندگی زناشویی گرفته تا روابط دوستانه پی خواهیم برد.

 

زمانی هم که اهالی خانه دور هم جمع می شوند، کمترین گفتگو بین آنها رد و بدل می شود. حتما درمهمانی ها دیده ایم که از میان ده نفر حاضر، حتما پنج شش نفر با تلفن های همراه خود درحال بازی، بلوتوث کردن، ارتباط تلگرامی با یکدیگر و یا با دیگران هستند. همه کنار هم نشسته اند اما در واقع با تلفنهای خود حرف می زنند!

 

متاسفانه در سالیان اخیر و به خصوص در شهرستان قصرشیرین، شاهد تغییرات عجیبی در این زمینه هستیم، به گونه ای که این سنت قدیمی و زیبا، جای خود را به یک سنت مدرن، ظاهری و تجمل گرا و فردگرایانه داده است.

 

سنتی که تمامی فواید و خوبی های سنت قدیمی را دچار دگرگونی ساخته است؛ برای مثال: آسایش خاطر، تبدیل به اغتشاش خاطر، ازدیاد محبت نسبت به همدیگر، تبدیل به احساس خشونت، تمسخر(گفتن بعضی از مسایل، همانند تازه به دوران رسیده و...) و حتی گاهی به تنفر، افزایش طول عمر، تبدیل به کم شدن طول عمر(به خاطر حرص دادن و اذیت کردن همدیگر) به خصوص در بین خانم ها شده است.  

 

خوب است به سنتها و پیشه های فراموش شده ودرحال فراموشی هم توجهی داشته باشیم. آیا شما از سنتهایی چون شب نشینی، احترام به بزرگتر، توجه به حال وهوای همسایگان، اختصاص وقتی برای حل مشکلات مردم، قرض الحسنه، انفاق از بهترین ها، کارگشایی مردم بدون اینکه درموقعیت وکالت قراربگیریم، عیادت های محلی، صله رحم و دهها سنت شیرین دیگر، خبردارید؟ حتما خبردارید، اما این سنتها سکه رایجی نیستند و بتدریج درجامعه ما رنگ می بازند و جای خود را به تفرد، قراردادهای اجتماعی وفردی و زندگی، براساس موازین حقوقی می دهند.

 

و سخن آخر...

 

   چه زیباست خوشحال کردن، یاری رساندن به همدیگر و رفت و آمدهای خویشاوندی اگر به درستی و از ته دل باشد.

 

چه خوب می شد اگر یکدل و یکرنگ می بودیم، همدیگر را واقعا دوست می داشتیم، معنای واقعی مهمان را درک می کردیم و به فلسفه مهمانی رفتن پی می بردیم.

 

کاش به گذشته نگاهی می انداختیم و از بزرگ ترهای خود درس می گرفتیم، آن هم درس معرفت، محبت و عاطفه، احترام، مردانگی، خوب بودن و کمک به هم نوع را.

 

 

... عمر آدمی کوتاهست، پس به یاد هم باشیم و در کنار هم باشیم.

 

 

 

دیدگاه شما

باشگاه خبرنگاران
ایسنا
نماینده