آخرین اخبار

20. شهريور 1396 - 8:40   |   کد مطلب: 299778
به بهانه انتصابی مجدد/
سخنی با شهردار قصرشیرین
راه مدیریت در جامعه اسلامی بسیار سخت و طاقت فرساست و مسئولین در سیره عملی خود باید همگام با طبقه متوسط به پایین جامعه در حرکت باشند؛ با مردم به نحوی برخورد کنند که آنها را از خود بدانند که پایه و اساس نظام مقدس جمهوری اسلامی مردمند.
شهرداری قصرشیرین

یادداشت الوند خبر/ امام راحل عظیم الشان(ره) در گفتاری استراتژیک به مسئولان و دلسوزان نظام مقدس جمهوری اسلامی در نقشه راه ترسیمی خود برای آینده جامعه ایران می فرماید :« تنها کسانی تا آخر راه با ما هستند که درد فقر و محرومیت را چشیده باشند»

 
 مفهوم مخالف این کلام گهربار آن است که کسانی که درد فقرو محرومیت را نچشیده اند تا آخر با ما نیستند! نه اینکه مخالفت می کنند ،بلکه در بین راه بازمی مانند ! در فلسفه این کلام آنچه در ذهن نگارنده تبادر، پیدا می کند آن است که راه مدیریت در جامعه اسلامی بسیار سخت و طاقت فرساست و مسئولین در سیره عملی خود باید همگام با طبقه متوسط به پایین جامعه در حرکت باشند؛ از تجملات و زیور آلات مسئولیتی، تمسک به کبر مسئولیتی و علمی بدور باشند و با مردم به نحوی برخورد کنند که آنها را از خود بدانند و خودرا در مقام نوکری مردم فرض کنند نه حاکم بر آنها ، به نظر اتشان توجه کنند و در صدد پاسخگویی باشند، نه اینکه وقتی برکرسی ریاست تکیه زدند به راه خود بروند، و توجه به ولی نعمتان خود نداشته باشند در ساده زیستن ، دوری از بلییات نفسانی ، عمل به اقوال سرآمد باشندو کاری را که نمی توانند از انجام آن برآیند وعده ندهند. 
 
مردم را خوار چشم فرض نکنند، بلکه آنان را برادران ایمانی بدانند که سخن به صلاح میگویند نه فساد؛ در رفتار و گفتار به سبب الگو بودن ناشی از صدارتی که دارند حریم خدا و خلق را رعایت کنند و...
 
همه این  امور مواردیست که می توان نمونه ای  یک جامعه سالم با مسئولین ایده آل را به جهان عرضه کرد. این نحوه  تذکرات به دفعات در متون اسلامی به ما تذکر داده شده است و میدانیم و می دانید که تمسک بدانها چراغ فروزان علم و معرفت را در مسیر راهمان روشن و پرفروغ نگه می دارد.
 
پایه واساس نظام مقدس جمهوری اسلامی مردمند بطوریکه در کلام گهربار امام راحل عظیم الشان(ره) ومقام معظم رهبری کمتر واژه ای را میتوان یافت که به اندازه واژه «مردم» مورد استفاده قرار گرفته باشد .درحقوق اساسی کشور وقوانین موضوعه پایه واساس مردم هستند، واگرمی بینیم که مجلس شورای اسلامی که مظهر نظارت عامه و از شان وجایگاه بالایی  برخوردار است به سبب حضور نمایندگان مردم می باشد که آنها را دراین مقام و راس هرم قانون گذاری قرار داده است.
 
لذا در این میان به نظر می رسد نهادی همچون شهرداری با توجه به امور مرتبط با مردم باید به عنوان مهمترین مولفه در مدیریت شهری مورد عنایت باشد. گرچه تمام کارهای شهرداری با مردم است لیکن در اولویتها باید به مسایلی پرداخته شود که بیش از همه موجبات رنجش مردم را فراهم می آورد و سبب فرار مردم از فضای شهری میشود. به نظر نگارنده اگر امور مرتبط با مردم اولویت بندی شود وامید به آینده در مردم تقویت شود ما شاهد اوضاع بهتر از این خواهیم بود. 
 
همه آنهایی که قبل از این برصندلی اداره شهرداری قصرشیرین تکیه زدند به فراخوار نگاه ، شناخت وتجربه خود ،منشاء خدمات مثبت و منفي بودند . اما آنچه که دراین پروسه کمتر مورد توجه وعنایت قرار گرفته ،اقدامات عمرانی است که  سبب عدم جذب شهروندان می شود!
 
در گذشته عدم توجه به ظاهر شهر و زیبا سازی آن در قصرشیرین امری بدیهی و روشن است که غفلت از آن درمدیریت شهری باعث عقب افتادگی شهر شده است وبا توجه به الزامات موجود بطور قطع یقین نمی توان نسبت به این مهم بی تفاوت شد .
 
خوشبختانه در یکی دو سال گذشته توجه مجموعه شورا و شهرداری به مسئله آسفالت کوچه و خیابان ها، وضعیت بسیار مطلوب تری به نسبت سال های گذشته به چهره شهر داده است اما همچنان جای کار بسیار دارد. وقتی شهروندان ما در یکی از محلات شهری از خاکی بودن کوچه خود کلافه می شوند و پیگیریهای آنها به متولی امر که شهرداری است نتیجه ندارد ! وقتی یک خیابان و یا کوچه اصلی شهرفاقد آسفالت یا پوشش مناسب است تمام این تلاش ها بی نتیجه خواهد ماند.
 
 
اگرتوسعه متوازن وهمه جانبه در سیاست مدیریتی لحاظ شودامیدواری درمردم زیاد میشود ؛ که ثمره آن همکاری مردم با دست اندکاران است . دراینجاست که کلام گهربار مقام معظم رهبری مصداق پیدا میکند . ایشان درتاریخ 1382/9/17 دردیدار اعضای شورای اسلامی شهر تهران میفرماید :« به مردم نشان دهید که در پی کار صادقانه وپیگیرانه وعالمانه اید . این بیش از همه چیز فضا را شادمانه خواهد کرد» 
 
جناب آقای شهردار ، قصرشیرین شهری مرزی است ، شهر نخبگان است ، شهری است با قدمت تاريخی و شهری است با مردمانی كه هميشه با محروميت شهری  مواجه بودند.
 
در جامعه اسلامی مسئول بودن و رئیس شدن افتخار نیست بلکه افتخار آن است که گوشه ای از مشکلات شهر و مردم را برداشته باشید. برنامه های خوب ارائه بدهید. در تنظیم برنامه ها ، برنامه های میان مدت و کوتاه مدت را به طور جامع بیان کنید برنامه های بلند مدت را نیز بطور کامل توضیح بدهید که چه اهدافی دارید! (مردم شهرم پرسشگر هستند) طوری رفتار نکنید که بگویند اگر شهردار نباشد فرقی به حال مجموعه شهرداری و شهر نخواهد داشت.
 
 دوست گرامی شما بی شک تجارب زیادی در این بخش دارید اما بدانید شهر قصرشیرین کاستی های زیادی دارد. برای خود مشاورانی در زمینه های مالی، فرهنگی، تبلیغاتی، فضای سبز و ... انتخاب کنید مشاورانی که راهنمای شما باشند به فکر آبادانی شهر باشند. مشاورانی که کاستی های شهر را لمس کنند. توسعه فضای سبز مدرن را برای شما پیشنهاد کنند. تبلیغات مدرن را پیشنهاد کنند تا هم جلوه شهر جذاب شود و هم درآمد زایی شهرداری افزایش یابد البته اگر مسئولین بتوانند وضعیت کنونی بازارچه پرویزخان را سامانی دوباره بخشند و رونق را به آن بازگردانند و همچون گذشته سهم اندکی از درآمدهای میلیاردی آن را به شهرستان اختصاص داده شود بسیاری از مشکلات مالی شهر حل خواهد شد. 
 
شهردار محترم، مردم شهرم يك چيز بيشتر از شما نمي خواهند وآن چيز اين فعل است كه از وضعيت موجود  بیش از این به وضعيت مطلوب حركت كنيد.
 
با آرزوی توفيق و سربلندی برای شما و ترقی شهرستان  
تصاویر تکمیلی: 
قصرشیرین

دیدگاه شما

باشگاه خبرنگاران
ایسنا
نماینده