پربیننده ها

آخرین اخبار

17. آبان 1396 - 11:59   |   کد مطلب: 300005
چرا مرز خسروي بسته ماند؟ آيا دلايل امنيتي باعث اين امر بود؟ آيا ديپلماسي ما نتوانست از عهده حل آن برآيد؟ نماينده‌هاي مردم در مجلس چه نقشي ايفا کردند؟

به گزارش الوند خبر، مرز خسروي یکی از پایانه‌های رسمی و بین‌المللی غربی ایران و بزرگترين پايانه مرزي خاورميانه است که در شهرستان قصرشيرين واقع شده‌ و ارتباط زمینی ايران  و بخش عربی عراق  توسط این مرز  صورت می‌گيرد. اين مرز با فاصله ٣٠٠ كيلومتر نزديكترين نقطه از كشورمان به كربلا است.

 

با توجه به تلاش شبانه روزي مسؤولين در شش ماه گذشته و هزينه نمودن رقم بالاي اقتصادي در اين حوزه براي بازگشايي اين مرز شنيدن اين جمله كه مرز باز نمی‌شود قابل باور نبود. بهره برداري‌ و پرداخت به زير ساخت‌هاي اقتصادي از جمله تسطيح جاده‌ها و پاركينگ‌ها، پروژه‌هاي مخابراتي و بازديد دايم و سركشي به امور انجام شده توسط مقامات محلي، منطقه اي و كشوري براي تسريع انجام امور هيچ كس را به شك نمی‌انداخت كه قرار نيست مرز خسروي باز نشود.

 

همين موضوع باعث شكل گيري اميد و فعاليت‌هاي اجتماعي و اقتصادي مطلوبي در بين مردم منطقه شده بود، طوري كه بعضي از اهالي منازل خود را براي زائرين تخليه کرده و بسياري متحمل هزينه‌هاي اقتصادي و اجتماعي  چشمگيري شده بودند. مردم و مسؤولين در تلاش شبانه روزي بودند. ديدن نشاط و اميد مردم لذت بخش بود.

 

به هر حال بعد از سالها جنگ و تلاش پيگير عده اي از مسؤولين دلسوز كه خود شاهد تلاششان بودم باز شدن مجدد مرز خسروي نقطه اميدي چه از نظر اقتصادي و چه اجتماعي براي مردم منطقه شده بود. با صرف هزينه بالاي اقتصادي توسط دولت و مردم،ديدن نشاط اجتماعي به عنوان فضيلتي اخلاقي در ميان مردم قصرشیرین باعث افزايش اميد و اعتماد اجتماعي مطلوبي شده بود، اما ناگهان همه چيز در‌ هاله‌اي از ترديد و ناباوري و نا اميدي قرار گرفت و مرز خسروي باز نشد.

 

اما چرا مرز خسروي بسته ماند؟ آيا دلايل امنيتي باعث اين امر بود؟ آيا ديپلماسي ما نتوانست از عهده حل  مخالفت ناگهاني كه دولت عراق با بازگشايي اين مرز داشت برآيد؟ ديپلماسي ما در جهان نمونه‌ موفقي در امر مذاكره براي حل مشكلات بود، پس چرا نتوانسته بود با وجود هزينه‌هاي ميلياردي دولت ما و هزينه‌هاي اجتماعي كه جامعه متحمل شده بود، اين موضوع را حل کند؟ نماينده‌هاي مردم كرمانشاه در حل اين موضوع به عنوان نمايندگان مردمی‌كه از نظر اميد و عاطفه اجتماعي لطمه ديده بودند چه نقشي ايفا کردند؟ آيا لابي‌گري اقتصادي ويژه‌اي اتفاق افتاده بود و جريان را به سود عده‌اي و شهري  ديگر كاملا تغيير داده بود؟

 

مرز خسروي هنوز بسته مانده است و  اين امر بنا به هر دليلي بوده باشد شوك غير قابل جبراني را براي آحاد جامعه در بر خواهد داشت كه متاسفانه عده‌اي از مسؤولين با بي خيالي و سهل‌انگاري اين امر را نتوانستند به طور مطلوبي مديريت كنند. مردم قصرشيرين با تجربه جنگ تحميلي امسال به بازگشايي مرز كاملا دلبسته بودند اما اين روزها با بسته بودن و بازگشت موكبين و بسياري از امكانات در نظر گرفته شده نااميد شدند. 

 

ديدن نا اميدي مردمی‌كه در روزهاي جنگ تحميلي روزهاي سختي را سپري كرده بودند دلخواه هيچ كس نبوده و نيست. اما براي اميد مردم جنگ زده‌اي كه نااميد شده اند بايد كاري كرد. كمترين كاري كه می‌شد در اين مورد انجام داد اين بود كه مسؤولين در اين مورد از مردم عذر خواهي انجام دهند. در هر صورت از ديدگاه مردم شناسي و جامعه شناسي به عاطفه اجتماعي مردم لطمه وارد شده و دولت در برابر اين امر به عنوان نماد و بالاترين حوزه  اخلاق مند بودن ساخت يافته در جامعه  مسؤول خواهد بود.

 

 به اميد روزهاي روشن تر كه مردم و آرزوهايشان جدي تر گرفته شود.

 

 

دیدگاه شما

باشگاه خبرنگاران
نماینده